• 2015-11-03

Jazzowa Jesień według Tomasza Stańko

Od 8 do 15 listopada będzie trwała Jazzowa Jesień. W tym roku towarzyszy jej hasło Odmienne harmonie.

Tomasz Stańko © Andrzej Tyszko / ECM Records (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Stańko © Andrzej Tyszko / ECM Records (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorski projekt Tomasza Stańko to tradycja Jazzowej Jesieni. Dyrektor artystyczny festiwalu na jeden wieczór staje na scenie, by podsumować sezon lub szukać nowych wyzwań.

Zdarza się, że koncert zagrany podczas Jazzowej Jesieni staje się punktem wyjścia, inspiracją do nowego projektu. A czasem to okazja, by wrócić do brzmień, motywów, które towarzyszyły mi w minionym roku. Tym razem zagram w kwartecie. Jak zwykle kluczem do moich projektów jest dobór muzyków. Towarzyszyć będą mi: Eric Revis na kontrabasie, Andrew Cyrille na perkusji i Brian Settles na saksofonie. Liczą się improwizacja, impuls, naturalność – mówi Tomasz Stańko.

Tomasz Stańko jest związany z bielskim festiwalem od pierwszej edycji, która odbyła się w 2003 roku. Program tworzy we współpracy z prestiżową wytwórnią ECM. Do udziału w Jazzowej Jesieni zaprasza artystów, których zna, podziwia lub z którymi chętnie spotkałby się na scenie. Ale w programie szukać można także skojarzeń z pozamuzycznymi pasjami Tomasza Stańko. To artysta, który dzieli czas między Warszawę a Nowy Jork. Uprawia to, co w branży muzycznej, określa się mianem jazz as a way of life. Umie odnaleźć porządek w globalnym pędzie. Jest częstym gościem słynnego nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej MoMA. Czerpie inspiracje ze sztuk wizualnych, odkrywa bogactwo kultur całego świata, dlatego w Bielskim Centrum Kultury, po prezentacji nowej odsłony Tomasz Stańko Project, usłyszymy właśnie Egberto Gismontiego. To wybitny wirtuoz. Jest nie tylko legendą brazylijskiego jazzu, ale również kompozytorem z klasycznym wykształceniem, pianistą, gitarzystą oraz etnomuzykologiem. Zapowiada się fascynujący wieczór i porywający festiwal artystycznej różnorodności i otwartości. Sam Tomasz Stańko nie zdradza więcej – Muzyka jest sztuką czystą i abstrakcyjną, im mniej zapowiem, tym czystsza pozostanie jej intencja – mówi.

13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Odmienne harmonie
Od 8 do 15 listopada 2015 roku
Dom muzyki Bielskiego Centrum Kultury
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz