Moje Miasto – Refleksja nad przestrzenią miasta

6 listopada w Galerii Centrum Designu Gdynia odbędzie się wernisaż wystawy Moje Miasto. Wystawa stanowi cykl wielkoformatowych obrazów łączący malarstwo z architekturą. Obrazy opowiadają o odczuwaniu miasta. Interpretują je jako przestrzeń pustą, zgeometryzowaną i odartą z ludzkiego wymiaru.

Wystawa „Moje miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Moje miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma skłonić do refleksji o przestrzeni publicznej. Artystka – Ewa Pietrzak – chce zwrócić uwagę na to, czym tak naprawdę otaczamy się w życiu codziennym i czy naprawdę jest nam to niezbędne. Czy przestrzeń publiczna musi koniecznie być kojarzona z chaosem? Czy nie lepiej by czasami było mniej niż więcej? Obrazy przedstawiają wizję miasta z lotu ptaka, odartego ze wszystkiego co znamy i co jest nam bliskie.

Inspiracją do powstania obrazów była kolizja dwóch pasji – do architektury i do malarstwa. Świat, który powstał na wystawę jest wypełniony pustką. Gdy podchodzi się bliżej do obrazu, który na pozór jest równy jak od linijki, dostrzega się jednak małe zachwiania krawędzi, wyjście za linię.

Chciałam, aby miasto miało ludzki wymiar tylko wtedy, gdy mu się przyglądamy. W codziennym życiu, również nie dostrzegamy pewnych detali przestrzeni publicznych, a to tylko dlatego, że szkoda nam czasu by się zatrzymać i rzeczywiście popatrzeć – mówi Ewa Pietrzak, autorka obrazów.

Na wystawie zaprezentowane będzie malarstwo, rzeźba oraz projekt muralu wraz z projekcją. Prace malarskie oraz rzeźba zostały wykonane przez artystkę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 2014–2015.

Ewa Pietrzak – urodziła się w Gdyni. Jest absolwentką Politechniki Gdańskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Brała udział programie Erasmus na niemieckiej uczelni Kunsthoschule. Prace malarskie prezentowane były na tegorocznych targach sztuki NordArt w Büdelsdorfie. Wiąże swoją przyszłość z obiema dziedzinami: malarstwem oraz architekturą.

Moje miasto
Od 7 do 20 listopada 2015 roku
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Centrum Designu Gdynia

Dodaj komentarz