Wymazywanie

9 listopada Galeria AT w Poznaniu zaprasza na wernisaż wystawy Marka Wasilewskiego Wymazywanie. Dotychczasowa twórczość artysty skupiała się przede wszystkim na szeroko pojmowanej sztuce wideo.

Marek Wasilewski, „Wymazywanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Wasilewski, „Wymazywanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wymazywanie to projekt inspirowany obiektem znalezionym – książką Agathy Christie Morderstwo odbędzie się, wycofaną z biblioteki dla niewidomych z powodu zatarcia czytelności znaków w wyniku długoletniego użytkowania. Powstała dzięki temu nowa księga zatartych znaków, która sprowokowała artystę do stworzenia kolejnej książki oraz działań utrwalonych na taśmie VHS.

Proces odtwarzania obrazu na taśmie VHS, podobnie jak teksty zapisywane w systemie Braille’a, ulega powolnej destrukcji w trakcie odtwarzania. Paradoksalnie każdy akt ujawniania treści łączy się z jej zamazaniem. Jest to trzeci indywidualny pokaz twórczości Marka Wasilewskiego w Galerii AT.

Marek Wasilewski – urodził się w 1968 roku. Ukończył PWSSP w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Był stypendystą The British Council, Fundacji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Wideo w Katedrze Intermediów i jest kierownikiem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Jest autorem tekstów, które publikował między innymi w „Art Monthly”, „Springerin”, „Piktogramie”, „Magazynie Sztuki”, „Res Publice Nowej” i „Czasie Kultury”, którego jest redaktorem naczelnym od roku 2001.

Marek Wasilewski, Wymazywanie
Od 9 do 20 listopada 2015 roku
Wernisaż: 9 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Galeria AT
Poznań

Dodaj komentarz