Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna

6 listopada Galera Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na wernisaż projektu Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna. Jego istotą jest przedstawienie trzech różnych pod względem medium wypowiedzi artystycznych, które łączą się, tworząc wspólną fabułę.

Mirosław Filonik, „Wdech–Wydech”, 2008, instalacja świetlna, Galeria Bielska BWA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirosław Filonik, „Wdech–Wydech”, 2008, instalacja świetlna, Galeria Bielska BWA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedmiot i światło – rzeźby figuratywne i instalacja z lamp jarzeniowych Mirosława Filonika oraz dźwięk autorstwa Tadeusza Sudnika – będą współistnieć ze sobą w sposób równouprawniony, budując niepowtarzalną przestrzeń audiowizualną.

Fabuła tej instalacji, mimo iż czytelna i wyraźnie określona, nie jest jednoznaczna, przez co stwarza możliwości różnorodnej interpretacji i odczytywania treści na wielu płaszczyznach. W efekcie odbiór może okazać się ciekawym, a nawet zaskakującym dla widza doświadczeniem – mówi Mirosław Filonik.

Będzie to trzecia realizacja artysty w Galerii Bielskiej BWA. Pierwsza instalacja świetlna na fasadzie galerii nawiązywała do tradycji filmu animowanego w Bielsku-Białej (2002), druga zatytułowana Wdech–Wydech zrealizowana była na wielkiej oszklonej ścianie galerii emanując światłem do wnętrza kawiarni i na zewnątrz gmachu (2008). Obie realizacje łączył tytuł Daylight System, odnoszący się do światła lamp, które jest zbliżone do światła naturalnego.

Mirosław Filonik jest również autorem instalacji pt. Jazz, przygotowanej na tegoroczną edycję 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej w Bielskim Centrum Kultury.

Mirosław Filonik – urodził się w 1958 roku. Artysta rzeźbiarz. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim współtworzył grupę Neue Bieriemiennost. Od przełomu lat 80. i 90. XX wieku realizuje instalacje świetlne w oparciu o autorskie lampy jarzeniowe produkowane dla artysty przez firmę Philips Lighting Poland. Interesuje go zagadnienie obecności sztuki w przestrzeni publicznej, stąd jego instalacje przeważnie powstają w odniesieniu do konkretnych obiektów architektonicznych. Instalacjom często towarzyszy oprawa dźwiękowa, komponowana do poszczególnych projektów.

Tadeusz Sudnik – urodził się w 1955 roku. Muzyk, kompozytor, realizator dźwięku. Jest pomysłodawcą i założycielem Studia Dźwięków Niemożliwych, twórcą multimedialnych koncertów-spektakli. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, elektronicznych urządzeniach generujących dźwięk. W trakcie koncertów granych na żywo przekształca różnorodne efekty dźwiękowe. Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Współpracował m.in. z festiwalem Warszawska Jesień, Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Teatrem Narodowym, festiwalem Ad Libitum, festiwalem Inventionen w Berlinie Zachodnim oraz czołowymi polskimi muzykami jazzowymi.

Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna
Od 6 do 19 listopada 2015 roku
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

1 komentarz do artykułu “Filonik-Sudnik. Instalacja fabularna”

  1. Miałem okazję widzieć wernisaż. Niezwykłe wrażenia estetyczne i artystyczne.

Dodaj komentarz