Trzy przestrzenie Wojciecha Fangora

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentuje retrospektywną wystawę rzeźb, instalacji i obiektów przestrzennych, których autorem jest Wojciech Fangor – jeden z najwybitniejszych polskich artystów, należących do pokolenia debiutującego tuż po II wojnie światowej. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada.

Wojciech Fangor, „Sygnatura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Fangor, „Sygnatura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza wystawa Fangora odbyła się w 1949 roku w Klubie Młodych Artystów i Naukowców. W ciągu swojej kariery artysta tworzył w różnych mediach – od malarstwa, grafiki, przez architekturę, rzeźbę, po scenografie i instalacje. W rozmowie z kuratorem wystawy Stefanem Szydłowskim w 2005 roku mistrz mówił: „Niepewność wydaje mi się bliższa istoty niż pewność (…). Musi być zdziwienie, musi być ciekawość, musi być niepewność i musi być otwartość na przyszłość”. To przekonanie owocowało nieustannym poszukiwaniem.

Po 10 latach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ponownie prezentuje sztukę Wojciecha Fangora. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć prace rzeźbiarskie i przestrzenne stworzone od 1948 roku do dziś, m.in. projekty graficzne stworzone dla warszawskiego metra oraz cykl Sygnatury, z których jeden przykład znajduje się w parku rzeźby w Orońsku.

Wojciech Fangor, Trzy przestrzenie
Od 7 listopada 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 7 listopada 2015 roku, godzina 14.00
Kurator: Stefan Szydłowski
Współpraca: Eulalia Domanowska
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Centrum Rzeźby Polskiej
Orońsko

Dodaj komentarz