• 2015-11-02

Symfonia alpejska pod batutą nowego szefa artystycznego Filharmonii Krakowskiej

6 i 7 listopada odbędą się pierwsze koncerty, jakie w charakterze nowego dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Charles Olivieri-Munroe.

Koncerty oratoryjne w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncerty oratoryjne w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Olivieri-Munroe wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii zaprezentuje trzy wyśmienite dzieła. Wieczory otworzy Credo estońskiego kompozytora Arvo Pärta (ur. 1935), którego 80. urodziny obchodzimy w tym roku. Muzyka tego twórcy wpisuje się w nurt „nowej duchowości”, nazywany także „minimalizmem sakralnym”. Credo na fortepian, chór i orkiestrę ukończone zostało w 1968 roku; ze względu na religijny tekst i przesłanie wartości chrześcijańskich zakazane było w Związku Sowieckim, do którego należała Estonia.

Pierwszą część koncertów zamknie Te Deum Antonína Dvořáka, uroczysta kantata na sopran, bas, chór i orkiestrę, skomponowana z okazji 400-lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Prawykonanie utworu odbyło się w Carnegie Hall w Nowym Jorku w roku 1892 pod dyrekcją samego kompozytora. Jak podają źródła – Dvořák prowadził wówczas chór składający się aż z trzystu śpiewaków. W krakowskim wykonaniu udział wezmą także znakomici soliści – Magdalena Barylak (sopran) i Hubert Zapiór (baryton).

Prawdziwym punktem kulminacyjnym będzie natomiast Symfonia alpejska Richarda Straussa – monumentalny poemat symfoniczny w 22 fragmentach, na orkiestrę składającą się wg partytury aż ze 125 instrumentów. Kompozytor – rasowy kolorysta i mistrz muzycznej dramaturgii – zapisał w dziele przebieg 11-godzinnej górskiej wspinaczki, odmalowując piękno Alp przy użyciu maszyny imitującej wycie wiatru (9 Windmaschine).

Koncerty oratoryjne
6 i 7 listopada 2015 roku
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego
Kraków

Dodaj komentarz