• 2015-11-02

Kto zostanie Koryfeuszem Muzyki Polskiej?

11 listopada, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów piątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Koryfeusz Muzyki Polskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koryfeusz Muzyki Polskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Solistami koncertu – zatytułowanego Polish Parade będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (fortepian), Artur Lesicki (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja).W koncercie weźmie udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika.

Tytuł koncertu nawiązuje do epizodu artystycznego Henryka Warsa podczas II wojny światowej. Po jej wybuchu Wars został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do niewoli sowieckiej, uciekł z transportu kolejowego i przedostał się do Lwowa, gdzie w 1940 r. utworzył zespół muzyki rozrywkowej Tea-Jazz z Eugeniuszem Bodo, który prowadził konferansjerkę. W latach 1940–1941 zespół ten kilkakrotnie koncertował w ZSRR a w 1942 r. został przyłączony do Armii Andersa, z którą wyjechał do Persji. Stojąc na czele zespołu Polish Parade utworzonego głównie z muzyków lwowskiego Tea- Jazz przy II Korpusie, Wars skomponował wiele piosenek i musicali, które częściowo zaginęły. Szlak wojenny Warsa prowadził z Teheranu przez Bagdad i Palestynę do Włoch, gdzie po zakończeniu działań wojennych Wars został udekorowany medalem Cavaliere della Croce przez ostatniego króla Włoch, a zespół Polish Parade otrzymał nagrodę za najlepszy zespół muzyczny wśród aliantów.

Galę, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia, poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.  Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytorzy Paweł Mykietyn i Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

  • Koncert i album Requiem ludowe w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zrealizowane przez Program 2 Polskiego Radia,
  • Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia,
  • Spektakl Agrippina G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per musica,
  • Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Jolanta Piotra Czajkowskiego i Zamek Sinobrodego Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku,
  • Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015
11 listopada 2015 roku
Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Warszawa

Dodaj komentarz