• 2015-11-02

Electro Violet

Electro Violet ukaże się na rynku 20 listopada nakładem wytwórni Mute. Kolekcja będzie zawierać 12 płyt i zabierze słuchacza w podróż muzyczną od początku kariery Irmina Schmidta aż po czasy współczesne.

Irmin Schmidt, „Electro Violet” okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Irmin Schmidt, „Electro Violet” okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Irmin Schmidt jest założycielem niemieckiego zespołu Can, który realizował nowatorskie projekty muzyczne łączące w sobie muzykę klasyczną z rockiem i jazzem. Ich wpływ jest obecny po dziś dzień. Kiedy członkowie formacji postanowili się rozstać, aby eksplorować nowe brzmienia, Irmin Schmidt połączył siły ze szwajcarskim artystą Bruno Spoerrim, znanym z uprawiania takich gatunków muzycznych jak jazz i elektronika. Wynikiem tej kolaboracji jest album Toy Planet z 1981 r., który otwiera kolekcję Electro Violet.

Irmin Schmidt jest absolwentem konserwatorium w Dortmundzie w klasie fortepianu. Dyrygent i kompozytor, który studiował pod przewodnictwem Stockhausena oraz Ligetiego. Niedawno uzyskał tytuł szlachecki „the Chevalier De L’Ordre Des Arts Et Des Lettres” od francuskiego Ministerstwa Kultury za swój wkład w kulturę i sztukę. Po ukazaniu się płyty Toy Planet Schmidt kontynuował swoją pracę dla filmu i w 1987 r. wydał drugi solowy krążek Must At Dusk, którego następcą był album Impossible Holidays z 1991 r. Za warstwę liryczną obydwu projektów odpowiedzialny jest powieściopisarz Duncan Fallowell. Artysta kontynuował współpracę ze Schmidtem i został autorem libretta do opery Gormenghast, opartej na trylogii Mervyna Peake’a.

Irmin Schmidt (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Irmin Schmidt (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W trakcie pracy nad operą Irmin Schmidt poznał Jono Podmore’a, kompozytora muzyki elektronicznej oraz specjalistę programowego, z którym stworzył duet Schmidt & Kumo. Pod tym szyldem ukazały się dwa albumy: Master Of Confusion (2001 r.) oraz Axolotl Eyes (2008 r.).

Na Electro Violet składa się sześć solowych albumów oraz sześć soundracków. Kolekcja z muzyką filmową zawiera wcześniej nieopublikowaną ścieżkę dźwiękową Anthology Vol. 6.

W Electro Violet znajdziemy również książeczkę z wpisami autorstwa Maxa Daxa oraz samego Schmidta. Za oprawę graficzną całego projektu odpowiedzialny jest berliński artysta Franek.

Irmin Schmidt | Electro Violet
Premiera: 20 listopada 2015 toku
Mystic Production

Dodaj komentarz