Teresa Gołda-Sowicka – Jestem

6 listopada Galeria Bielska BWA zaprasza na wernisaż wystawy Teresy Gołdy-Sowickiej zatytułowanej Jestem. Znajdą się na niej prace malarskie niedawno zmarłej cenionej artystki z Bielska-Białej.

Teresa Gołda-Sowicka, „Jestem”, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teresa Gołda-Sowicka, „Jestem”, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa stanowi prezentację prac powstałych w ciągu ostatnich lat. Uzupełnią ją dwa wczesne, nieznane obrazy artystki z lat 70. XX wieku. Twórczość malarska uzupełniona będzie projektami kolorystyki obiektów architektonicznych. To dzięki Teresie Gołdzie-Sowickiej wiele bielskich zabytkowych budowli zyskało swoje współczesne oblicze. Malarka znana była ze spokojnych, melancholijnych kompozycji, które w głęboko metaforyczny sposób odwoływały się do boskości i transcendencji. Częstym tematem jej obrazów była wnikliwie obserwowana natura, symboliczna w treści i dekoracyjna, a także architektura sakralna, najczęściej romańska i gotycka.

 

W malarstwie zawieram to, co mnie interesuje – obserwację i interpretację zjawisk, które mi się spodobały: relacji przestrzennych, stałości-zmienności, koloru, światła. Maluję w technice olejnej. Wybieram dyskretną gamę barw zastanawiając się, ile koloru można w niej uzyskać. Ważnym składnikiem jest wyrazista kompozycja – pisała o swoich pracach Teresa Gołda Sowicka.

Teresa Gołda-Sowicka – urodziła się 17 stycznia 1947 roku w Bielsku-Białej, zmarła 26 czerwca 2015 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w 1972 roku. Wielokrotnie uczestniczyła w finałowych wystawach Biennale Malarstwa Bielska Jesień (1999, 2001, 2007) oraz prezentowała swoje prace w przeglądach bielskiego środowiska artystycznego. Laureatka Nagrody Prezydenta Bielska-Białej na wystawie Zimowy Salon Sztuki (1998); w 2008 roku nominowana do Ikara 2007 – Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Na 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta za najnowsze obrazy olejne pt. Chmurzysko i Zmienność. Uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, malarstwa architektonicznego, malarstwa sakralnego, kolorystyki wnętrz i architektury.

Teresa Gołda-Sowicka, Jestem
Od 6 do 19 listopada 2015 roku
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Agata Smalcerz
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz