• 2015-10-31

Stanisława Przybyszewska bohaterką opery

W 2015 roku przypada 80. rocznica śmierci Stanisławy Przybyszewskiej – dramatopisarki, autorki m.in. Sprawy Dantona. Z tej okazji Opera Bałtycka w cyklu Opera Gedanensis przygotowuje spektakl Olimpia z Gdańska opowiadający o losach pisarki. Grupa społeczna Metropolitanka, będąca razem z IKM partnerem wydarzenia, zaprasza na specjalne spacery herstoryczne 8 i 15 listopada oraz 16 listopada do sieni IKM na debatę poświęconą Przybyszewskiej.

„Olimpia z Gdańska”, reż. Zygmunt Krauze – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Olimpia z Gdańska”, reż. Zygmunt Krauze – plakat (źródło: materiały prasowe)

Historię życia i twórczość Przybyszewskiej podczas dwóch spacerów (8 i 15 listopada) przybliży Anna Sadowska z grupy społecznej Metropolitanka. Uczestniczki i uczestnicy przejdą specjalną trasą miejsc związanych z pisarką. Spacery rozpoczynają się o godz. 12.00 przy ul. Augustyńskiego 1, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Stanisławie Przybyszewskiej.

„Zastrzegam sobie wyłączne posiadanie swojego życia” – autorka tych słów przeżyła jedynie 34 lata, z których 12 spędziła w grodzie nad Motławą. Jak czuła się w tym mieście pozbawionym „woni kultury jakiejkolwiek”? Jakie materialne ślady po niej pozostały? Kto dziś o niej pamięta? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas spaceru poświęconego Stanisławie Przybyszewskiej, dramatopisarce, autorce m.in. Sprawy Dantona. Będzie o tajemniczym lekarzu z ulicy Rogaczewskiego, o sprawie Gorgonowej, o kinie i o brylancie podziwianym na jednej z jubilerskich wystaw – mówi Anna Sadowska, przewodniczka i panelistka debaty.

Debata na temat Stanisławy Przybyszewskiej odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. W rozmowie udział wezmą: prof. Ewa Graczyk – autorka książki Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej, Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka miejska po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, specjalizująca się szczególnie w spacerach herstorycznych, dr Dagmara Binkowska – pomysłodawczyni wydania drukiem niepublikowanych utworów prozatorskich Stanisławy Przybyszewskiej, Radosław Paczocha – dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg, który właśnie ukończył sztukę poświęconą Stanisławie Przybyszewskiej pod roboczym tytułem Ćma oraz dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Stanisławy Przybyszewskiej Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania.

Wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej i grupy społecznej Metropolitanka towarzyszące premierze

  • 8, 15 listopada, godz. 12.00 – spacer poświęcony Stanisławie Przybyszewskiej, zbiórka: ul. Augustyńskiego 1
  • 16 listopada, godz. 18.00 – debata na temat Stanisławy Przybyszewskiej, Instytut Kultury Miejskiej

Stanisława Przybyszewska związana jest z Gdańskiem, gdzie mieszkała od 1923 roku. Zajmowała się głównie twórczością literacką oraz dawała lekcje języków obcych. Najsłynniejszym jej dziełem jest Sprawa Dantona – pięcioaktowy dramat z 1929 roku rozgrywający się w czasach Rewolucji Francuskiej. Treścią dzieła Przybyszewskiej są wydarzenia przełomu marca i kwietnia 1794, kiedy Komitet Ocalenia Publicznego rozprawił się najpierw z hebertystami, a następnie z dantonistami, likwidując większość jawnej opozycji. Sztuka wystawiana była m.in. w Teatrze Wielkim we Lwowie (1931) w reżyserii Edmunda Wierciński, w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1975) w reżyserii Andrzeja Wajdy, w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2008) w reżyserii Jana Klaty.

Olimpia z Gdańska, reż. Zygmunt Krauze
Premiera: 20 listopada 2015 roku, godz. 20.00
Opera Bałtycka w Gdańsku

Dodaj komentarz