• 2015-10-31

Listopad z ikonami wzornictwa

W listopadzie rusza Patterns of Europe / Wzory Europy – projekt poświęcony wzornictwu przemysłowemu. Będzie można obejrzeć cykl unikatowych filmów oraz wziąć udział w wykładach i warsztatach z ikonami polskiego wzornictwa i designu.

„Patterns of Europe / Wzory Europy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Patterns of Europe / Wzory Europy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tej edycji projektu będzie można zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkać się z wyjątkowymi ludźmi, którzy decydują o tym, jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, poznać historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz ludzi z branży, a także uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu przez prototyp aż do gotowego produktu.

Patterns of Europe będzie inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód, oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły.

6 listopada: Pomiędzy produkcją, konsumpcją, a kulturą – wprowadzenie do tematyki wzornictwa przemysłowego

  • 17.00–18.15 – pokaz filmu Objectified, reż. Gary Hustwit, rok prod. 2009, 75 min
  • 18.30–20.00 – Polskie wzornictwo po roku 1989 – wykład prof. Wojciecha Wybieralskiego

7 listopada: Ogólne wprowadzenie do wiedzy o wzornictwie przemysłowym oraz spotkanie dyskusyjne poświęcone praktyce uprawiania zawodu projektanta wzornictwa

  • 11.00–14.00 – prezentacja prof. Wojciecha Wybieralskiego

Objectified to dokument prezentujący naszą skomplikowaną relację z produkowanymi przedmiotami, a co za tym idzie – ludźmi, którzy je projektują. Film jest spojrzeniem na kreatywną pracę, która stoi za każdym przedmiotem: od szczoteczki do zębów po gadżety technologiczne. To historia projektantów, którzy poddają ponownej ocenie nasz wyprodukowany świat. To również opowieść o osobistej ekspresji, tożsamości, konsumpcjonizmie i trwałości. Poprzez prawdziwy materiał i dogłębne rozmowy film ukazuje twórczość wielu znanych światowych projektantów oraz wpływ, jaki na nasze życie mają przedmioty przez nich zaprojektowane. Czego możemy nauczyć się o sobie, patrząc na przedmioty, jakimi się otaczamy? Czy możemy z nich wyczytać, kim tak naprawdę chcielibyśmy być?

Wojciech Wybieralski – projektant przemysłowy i nauczyciel; urodzony w 1942 roku. Studiował na Wydziale Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze Wzornictwa Przemysłowego, zdobywając dyplom w pracowni Lecha Tomaszewskiego (1967). W 1968 roku rozpoczął pracę w swojej macierzystej uczelni, gdzie współtworzył Departament Wzornictwa Przemysłowego (1977). Przez dwie kadencje, od 1984 do 1990, pełnił tam funkcję dziekana. Od 2003 roku pracował na Wydziale Wzornictwa i Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1984–2004 był przewodniczącym Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. W latach 1970–1990 wraz ze swoim zespołem stworzył około 100 projektów, głęboko zakorzenionych w zmieniających się realiach gospodarczych kraju. Wśród nich są projekty maszyn przemysłowych, urządzeń optycznych, samochodów, elektroniki, sprzętu medycznego oraz przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów syntetycznych. Wiele z tych projektów trafiło później do produkcji. Wojciech Wybieralski może pochwalić się m.in. tak kultowymi projektami jak powiększalnik fotograficzny „Krokus 69s”, rzutnik „Krokus AF” czy chlebak „Lamela”.

14 listopada: Jak uwalniać produkt od stereotypowych rozwiązań i wnosić nowatorskie myślenie – o myśleniu projektowym w praktyce

  • 17.00–18.15 – pokaz filmu Design & Thinking, reż. Mu-Ming Tsai, rok prod. 2012, 74 min
  • 18.30–19.30 – spotkanie z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik – założycielkami studia Beza Projekt

W jaki sposób możemy w pełni zaangażować organizacje, by pomyśleć o zmieniającym się krajobrazie biznesu, kultury i społeczeństwa? Dokument Mu-Ming Tsai, zainspirowany przez ideę design thinking, przedstawia biznesmenów, projektantów, społeczników oraz indywidualności i pokazuje, co mają ze sobą wspólnego w obliczu wieloznacznego XXI wieku. Czym jest design thinking? Jaka jest jego rola w modelach biznesowych? Jak na całym świecie zmieniają się twórcze umysły? Film jest wezwaniem kierowanym do konwencjonalnych umysłów, aby zachęcić je do zmiany sposobu myślenia i współpracy.

Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik – projektantki mebli, instalacji artystycznych, przedmiotów użytku codziennego. Ukończyły Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, a Anna dodatkowo także Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu. Obie współtworzą studio Beza Projekt. Brały udział w licznych wystawach, a ich prace były wielokrotnie nagradzane. Współpracują z polskimi producentami, m.in.: Acrea/Du Pont, Amorim Group, Bausch & Lomb, Platige Image, Mikomax, Vox czy Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą Narodową Galerią Sztuki. W studiu Beza Projekt, jak piszą same projektantki: „podejmujemy się niestandardowych projektów, gdzie jest miejsce na eksperyment oraz korzystanie z nowych technologii czy materiałów. Interesuje nas także sięganie po tradycyjne techniki, przywoływanie ich w nowej formie lub funkcji”.

26 listopada: Design – winny czy niewinny? – dlaczego nie porozmawiać o gustach

  • 17.00–18.20 – pokaz filmu Iris, reż. Albert Maysles, rok prod. 2014, 78 min
  • 18.30–20.00 – spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki Jak przestałem kochać design

Film Iris połączył legendarnego 87-letniego dokumentalistę Alberta Maysles’a z Iris Apfel – błyskotliwą, ekstrawagancko ubraną, 93-letnią ekspertką w dziedzinie stylu, która przez dekady w nietypowy sposób zaznaczała swą obecność na nowojorskiej scenie mody. Iris to więcej niż film o modzie. To dokumentalna opowieść o kreatywności i o tym jak, nawet w tak podeszłym wieku wolny duch tytułowej Iris wciąż inspiruje. Dokument portretuje kobietę, której entuzjazm względem mody, sztuki i ludzi jest życiowym pożywieniem i przypomina nam, że ubiór, a nawet samo życie to nic innego jak eksperyment. Pomimo dostatku i przepychu obecnego w jej życiu, Iris nadal kieruje się wartościami i etyką pracy, jakich nauczyło ją wychowanie w rodzinie klasy średniej w okresie Wielkiego Kryzysu, w dzielnicy Queens. „Czuję się szczęśliwa, pracując. Jeśli ma się tyle szczęścia, że się robi to, co się kocha, wszystko inne przychodzi z czasem”.

Marcin Wicha – grafik; urodzony w 1972 roku w Warszawie. Projektował i projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci.

Na wszystkie wydarzenia wymagana rejestracja.

Patterns of Europe / Wzory Europy
Od 6 do 26 listopada 2015 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz