• 2015-10-31

Arystokraci – nieugięci i wykluczeni

7 i 8 listopada Komuna// Warszawa zaprasza na premierę Arystokratów Łukasza Chotkowskiego, Magdy Hueckel, Tomasza Śliwińskiego oraz Stefana Węgłowskiego. Bohaterami dwóch kolejnych pokazów – stanowiących połączenie filmu dokumentalnego, instalacji muzycznej, sztuki performance i teatru – będą Krzysztof Niemczyk i Małga Kubiak, postaci wyjątkowe, odmieńcy, którzy mimo wykluczenia w imię swoich wartości nie ugięli się pod społeczną presją. Twórcy Arystokratów postawią pytania o wolność artystyczną w dzisiejszym świecie, prawo do rebelii, prawo do eksperymentu, prawo do ekscesu, prawo do poszukiwań, prawo do przekroczenia. Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu Przyszłość ciała.

„Arystokraci”, fot. Maciej Kulczyński (źródło: materiały prasowe)

„Arystokraci”, fot. Maciej Kulczyński (źródło: materiały prasowe)

Arystokraci to rezultat projektu badawczego poświęconego ludziom, którzy tak jak Krzysztof Niemczyk i Małga Kubiak nie ugięli się pod społeczną presją. Wykluczyli się lub zostali wykluczeni ze społeczeństwa w imię swoich wartości, pochodzenia, koloru skóry, narodowości, przekonań politycznych i religijnych. Ze swojej odmienności uczynili siłę. Według Diane Arbus, amerykańskiej fotografki, „odmieńcy urodzili się ze swoją traumą. Już zdali życiowy egzamin. To arystokraci”.

Arystokraci 1 (7 listopada)

Kim był Krzysztof Niemczyk (1938–1994), krakowski artysta (malarz, sytuacjonista, pisarz, performer), autor powieści Kurtyzana i pisklęta, która przeszła w Polsce bez większego echa, podczas gdy we Francji okrzyknięto ją jednym z największych dzieł literatury polskiej drugiej połowy XX wieku? To „artysta niepokorny, przeklęty”, „uroczy w wichrze pomysłów”, „postać olśniewająca i przerażająca w autodestrukcji”, „radykalny przykład zespolenia życia ze sztuką”, „samobójca społeczny”, „geniusz”, „ikona niezależności”. Osoba rzucająca otoczeniu niezwykłe wyzwania. Tadeusz Kantor powiedział o nim: „Nie myślcie, że jakiekolwiek społeczeństwo byłoby zdolne go zaakceptować”.

Tego wieczoru Monika Niemczyk, charyzmatyczna aktorka i siostra Krzysztofa, zaprezentuje fragmenty książki Kurtyzana i pisklęta. Zostaną też odtworzone działania performerskie Niemczyka oraz pokazane fragmenty filmu realizowanego przez Magdę Hueckel i Tomasza Śliwińskiego na temat życia i twórczości Niemczyka.

Obsada: Monika Niemczyk, Dawid Rafalski
Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski
Wideo: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
Operatorzy kamery: Tomasz Szołtys, Magda Hueckel, David Tejer
Prowadzenie dyskusji: Mike Urbaniak
Goście: Kamil Sipowicz, Katarzyna Rosłaniec
Wykorzystane fragmenty wywiadu z Andrew Solomonem

Arystokraci 2 (8 listopada)

Małga Kubiak, diwa undergroundu, nazywana w Nowym Jorku damą generacji neo-beatowej. Reżyserka niezależnych filmów, performerka, aktorka, pisarka, wokalistka, malarka, która od 30 lat działa pomiędzy Szwecją, Warszawą, Berlinem, Nowym Jorkiem. Artystka totalna, legenda. Córka poety Tadeusza Kubiaka. Podczas drugiego wieczoru Małga Kubiak zmierzy się ze śmiercią swojej matki Danuty Kubiak, zaprezentuje fragmenty swoich filmów, performansów oraz wiersz swego ojca pt. Szczur. Ten wiersz „to cały mój ojciec, pełna dekadencja, która weszła we mnie jak w gąbkę. Jestem pod olbrzymim wpływem ojca, przebywałam z nim od urodzenia, weszłam w jego świat i w nim pozostałam. Literatura mnie porywała. W tym Szczurze jest sprzeciw wobec konsumpcji, życia materialnego, tam są stare rupiecie na strychu i szczury, które się pieprzą. I człowiek, który się powiesił w desperacji. Dla mnie to jest piękne” (z wywiadu Katarzyny Bielas dla „Dużego Formatu GW”, 2008).

Obsada: Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee
Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski
Wideo wywiady: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
Operatorzy kamery: Weronika Bilska, Magda Hueckel

3-letni cykl Przyszłość, w ramach którego prezentowana jest seria Przyszłość ciała

Według niektórych teorii socjologiczno-futurologicznych przywiązanie ludzkości do zachowania status quo sprawia, że świat będzie się zmieniać ewolucyjnie i nie czekają nas rewolucje. Są jednak inne możliwości: zbudowanie lepszego świata albo katastrofa. Idee, napięcia i procesy, które zadecydują o kształcie przyszłości, najprawdopodobniej już się narodziły – potrzeba tylko wizjonerskiego spojrzenia, by je zobaczyć, zbadać i nazwać. O taką refleksję Komuna// Warszawa poprosiła artystów i artystki, którzy korzystając z narzędzi sztuki, nadadzą teoretycznym spekulacjom formę dzieła i zarysują możliwe lub zadadzą kluczowe pytania.

Arystokraci
Chotkowski / Hueckel / Śliwiński / Węgłowski
7 i 8 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Komuna// Warszawa

Dodaj komentarz