Avalanche

20 listopada w Domu Koncepcji w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Avalanche. Zaprezentowane zostaną na niej prace, których autorką jest Anna Wolska, składające się na dwa cykle odnoszące się w mniejszym lub większym stopniu do natury.

Anna Wolska, „Avalanche” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Wolska, „Avalanche” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak mówi sama autorka: „w naturze odnajduję wszystkie barwy, faktury i rytmy, nie potrzebuję więc żadnych dodatkowych bodźców”. Wystawa nie jest jednak tylko wiernym przedstawieniem natury. Autorka odnosi się raczej do swojego wewnętrznego przeżycia i śladów pamięci – powidoków, jakie niosą za sobą dane przeżycia.

Na wystawie mamy więc prace, które można traktować jako wspomnienie kilkuletniego pobytu autorki w Bieszczadach stąd też tytuł wystawy zaczerpnięty od otwierającego wystawę obrazu Avalanche, czy prace znacznie bardziej abstrakcyjne, oparte na rytmach kojarzących się z liniami pól, ziemi, czy drzewami.

To podobieństwo do natury podkreśla dodatkowo bardzo mięsista faktura obrazów, kładziona ekspresyjnie ale w sposób przemyślany i często
zaplanowany. Obrazy powstają w kilku fazach. Najpierw na płótnie pojawia się niczym u klasyków – podmalówka i szkic, dopiero później autorka nakłada kolejne warstwy faktur. Ten proces malowania prac sprawia, że obrazy powstają dość powoli, są niczym drogocenna biżuteria, tkane z dotknięć pędzla i śladów szpachli.

Anna Wolska, Avalanche
Od 20 listopada do 4 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 20 listopada 2015 roku, godzina 19.00
Dom Koncepcji – Galeria sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz