Adam Myjak – Rysunki i rzeźby

3 listopada w Galerii Wystawa w Warszawie rozpocznie się wystawa rysunków oraz rzeźb, których twórca jest Adam Myjak. Artysta jest jednym z najsłynniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych oraz autorem licznych realizacji pomnikowych, plenerowych, medalierskich, wnętrzarskich oraz scenograficznych.

Wystawa rzeźby Adama Myjaka, Teatr Wielki w Warszawie, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa rzeźby Adama Myjaka, Teatr Wielki w Warszawie, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Myjak od 1965 roku studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Obecnie prowadzi pracownię Rzeźby w ASP w Warszawie. Jest również kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Adam Myjak wywarł decydujący wpływ na obraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od lat 90. aż po czasy współczesne. Dbał o tradycję i prestiż uczelni w trudnych czasach przemiany ustrojowej. Debiutował w latach 70. wraz z pokoleniem artystów polskich związanych z nurtem nowej figuracji. Współtworzył ruch O poprawę. W latach 70. był również redaktorem artystycznym miesięcznika „Nowy Wyraz”, dzięki czemu stał się on wyczerpującym albumem sztuki tej dekady.

Wczesny okres jego twórczości stał pod znakiem wielkiego cyklu głów o miękkiej, zamglonej fakturze oraz monumentalnym rozmiarze. Motyw głowy – traktowany przez artystę symbolicznie – wciąż pozostaje aktualny w jego twórczości.

Przełom lat 70. i 80. to dla Adama Myjaka okres bardziej zdecydowanego i syntetycznego formowania powierzchni oraz kontrastowania partii matowych i polerowanych. W tym czasie  zestawiał ze sobą różne materiały rzeźbiarskie, jak kamień i brąz. W połowie lat 80. zaczął pracować nad nowym cyklem, którego wyróżnikiem  stały się kroczące, wydłużone, ażurowe Figury.

Poza rzeźbą i medalierstwem, któremu poświęcał się zwłaszcza na początku swej drogi twórczej, Adam Myjak posiada w swoim dorobku projekty i realizacje monumentalne, często realizowane wspólni z Antonim Januszem Pastwą (ostatnio – kwadryga na Teatrze Wielkim). Jest autorem pomnika Homo Homini w Kielcach. poświęconego zamachowi na budynki World Trade Center w Nowym Jorku.

Adam Myjak – Rysunki i rzeźby
Od 3 do 21 listopada 2015 roku
Galeria Wystawa
Warszawa

Dodaj komentarz