• 2015-10-30

Red Hot Chili Peppers headlinerami Open’er Festival 2016!

Na 15. edycji Open’era pojawi się jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki – kalifornijska formacja Red Hot Chili Peppers.

Red Hot Chili Peppers na Open’er Festival 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe)

Red Hot Chili Peppers na Open’er Festival 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe)

W przyszłym roku RHCP będą świętowali 25-lecie swojego najważniejszego albumu: Blood Sugar Sex Magik. Ale zanim w 1991 zdominowali listy przebojów i sprzedaży, zachwycili krytyków i znaleźli setki epigonów, Red Hot Chili Peppers ciężko pracowali na miano gwiazdy przeżywającego swój najlepszy okres MTV i zespołu, który z gatunkowej fuzji rocka, metalu, funku, rapu, a nawet jazzu uczynił mieszankę porażającą energią. Red Hot Chili Peppers na początku lat 90. stanęli w jednym szeregu z gwiazdami grunge’u, rewolucjonizując muzykę tamtych czasów, odsuwając daleko w cień syntetyczne wspomnienia po poprzedniej dekadzie. Od początku (1983 roku) RHCP tworzą wokalista Anthony Kiedis i basista Flea, uczniowie tego samego liceum w Los Angeles. Ten najbardziej klasyczny skład RHCP zawiązał się w 1988 roku, po wydaniu trzech płyt oraz tragicznej śmierci Hillela Slovaka, pierwszego gitarzysty zespołu. Właśnie wtedy w RHCP na cztery lata pojawił się John Frusciante, gitarzysta o niezwykle rozpoznawalnym stylu, inspirujący się Hendrixem. Mother’s Milk (1989) i Blood Sugar Sex Magik to kamienie milowe w dyskografii grupy, na co wpłynęli nowi muzycy, produkcja Ricka Rubina, od 1991 roku stałego współpracownika grupy i wypracowanie nowego stylu, nadal funkowego, ale już dużo bardziej alternatywnego. Na B S S M można odnaleźć te najbardziej popularne utwory kalifornijskiego zespołu – Under The Bridge i Give It Away.

Powrót Frusciante do RHCP pod koniec lat 90. stał się dla całej grupy nowym otwarciem. Album Californication to jedna z najważniejszych płyt końca XX wieku, ogromny sukces komercyjny i artystyczny. Płyta przyniosła kilka singli, w tym nagranie tytułowe, Otherside i nagrodzone Grammy 2000 Scar Tissue. Po zakończeniu trasy koncertowej promującej Stadium Arcadium zespół ogłosił zawieszenie działalności na czas nieokreślony. Wrócił pod koniec 2009 roku, zaczynając pracę nad płytą I’m With You, tym razem już bez Frusciante. Jego miejsce zajął Josh Klinghoffer. Pierwsza płyta nagrana z nowym gitarzystą przyniosła z jednej strony odświeżenie, z drugiej nie utraciła niczego z charakterystycznego stylu, który rozwinięcie znalazł podczas blisko dwuletniej trasy koncertowej. Autorem okładki i koncepcji artystycznej płyty został Damien Hirst, jeden z najlepszych współczesnych artystów wizualnych.

Od kilku miesięcy Red Hot Chili Peppers pracują nad nowym albumem. Tym razem producentem ich jedenastej płyty został Danger Mouse, o którym Kiedis w wywiadzie dla Billboardu powiedział, że „jest świetny w wymyślaniu super-nowoczesnych pomysłów, ale potrafi także chwycić za gitarę akustyczną, i rozebrać utwór do jego akustycznej esencji, która przecież też jest piękna”. Pracę nad płytą przerwał wypadek Flea, który był zmuszony odłożyć swój instrument na pół roku. Zespół zapowiada jednak, że nowa płyta na pewno ukaże się w przyszłym roku. Trasa koncertowa, w ramach której zagrają na Open’erze, jest tego potwierdzeniem.

Open’er Festival
Od 29 czerwca do 2 lipca 2016 roku
Gdynia

Dodaj komentarz