Harper Lee powraca

Harper Lee, autorka kultowej książki Zabić drozda, wraca z nową powieścią. Akcja Idź, postaw wartownika rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o dalszych losach bohaterów Zabić drozda.

Harper Lee, „Idź, postaw wartownika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Harper Lee, „Idź, postaw wartownika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Gwiazda Harper Lee rozbłysła, gdy w 1961 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść Zabić drozda. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i szybko stała się światowym bestsellerem, który osiągnął nakład ponad 40 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Roberta Mulligana, z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Od wydarzeń opisanych w Zabić drozda minęło dwadzieścia lat. Narratorką powieści jest dorosła już Scout Finch. Powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swojego starzejącego się ojca, Atticusa. Powrót Scout do domu staje się przykrym doświadczeniem – odkrywa bolesną prawdę o swoich krewnych, najbliższych i mieszkańcach rodzinnego miasta. Atticus okazuje się być rasistą i byłym członkiem Ku Klux Klanu, który sprzeciwia się desegregacji.

Upadek mitu Fincha wywołał szok wśród czytelników oraz burzliwe i emocjonalne dyskusje w amerykańskich mediach.

Powieść jest studium wewnętrznych przeżyć młodej kobiety, wkraczającej w dorosłe życie w czasach trudnych, ale i niezbędnych przemian. To także opowieść o Stanach Zjednoczonych okresu politycznego i społecznego zamętu. Czarnoskórzy mieszkańcy walczą o prawa obywatelskie w czasie wszechobecnej nietolerancji. Obraz amerykańskiego społeczeństwa, przemian kulturowych, problem rasizmu i bohaterowie ściśle łączą Idź, postaw wartownika z Zabić drozda. Książka nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści Harper Lee, ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając nowe znaczenie, kontekst i głębię.

Z dzisiejszej perspektywy Idź, postaw wartownika jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji i humoru autorki. Ciągle aktualna fabuła uświadamia czytelnikowi, że głównym wartownikiem człowieka jest jego sumienie. Czytelnicy mają do czynienia z niezwykłym wydarzeniem w historii literatury – mogą prześledzić pracę nad powieścią, ewolucję jej bohaterów od samego początku powstawania opowieści aż po ukończone arcydzieło literackie, które zajęło trwałe miejsce w kanonie.

Mimo że fabuła książki dotyczy późniejszych wydarzeń, Harper Lee napisała ją jeszcze przed Zabić drozda w latach 50. XX wieku.

Harper Lee, Idź, postaw wartownika
Premiera: 4 listopada 2015 roku
Wydawnictwo Filia

Dodaj komentarz