• 2015-10-30

Zupełnie nieoczekiwana muzyka dawna, czyli Poznań Baroque 2015

7 listopada rozpocznie się piąta edycja festiwalu Poznań Baroque. Oprócz tradycyjnych odsłon muzyki dawnej publiczność festiwalowa będzie miała okazję usłyszeć barokowy folklor, czyli muzykę dawną w wydaniu szkockim, a także premierowy występ zespołu Kore.

Festiwal Poznań Baroque – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Poznań Baroque – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podczas pierwszego dnia festiwalu obok siebie wystąpią znakomici muzycy: François Lazarevitch oraz Nicholas Scott. Pierwszy z nich będzie przewodził jednemu z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów Les Musiciens de Saint Julien. Muzycy pod wodzą flecisty i dudziarza François Lazarevitcha przedstawią nam swoją wizję szkockiej muzyki ludowej. Lazarevitch to muzyk grający również na rozmaitych odmianach francuskich, szkockich i irlandzkich dud. Jego działalność to ciągłe balansowanie pomiędzy muzyką artystyczną i ludową oraz poszukiwanie wzajemnych, często zupełnie nieoczekiwanych, związków i inspiracji. Można powiedzieć, że wypracował on niepowtarzalny styl. Dotyczy to zarówno jego projektów w pełni artystycznych, jak i tych gdzie w roli głównej występuje muzyka ludowa. Koncert For ever Fortune. Szkocki folklor w barokowym przebraniu, który otworzy festiwal,  zostanie wzbogacony o śpiew Nicholasa Schotta, młodego, angielskiego śpiewaka, którego nazwisko staje się coraz bardziej popularne w kręgach muzyki dawnej.

Poznań Baroque 2015 to nie tylko zaskakujące połączenia muzyczne, ale i premiery. Po raz pierwszy usłyszymy nowy projekt orkiestrowy zainicjowany przez polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok: Kore. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich. Kore jest spotkaniem wykonawców wywodzących się z różnych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń. Dla muzyków starszych jest okazją do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej, zaś dla młodszych to okazja do zdobywania doświadczenia i wypracowywania własnej estetyki. Na festiwalu Poznań Baroque orkiestra Kore wystąpi podczas trzech koncertów: Tylko Bach, ale jaki Bach! – u boku fantastycznych młodych solistów: skrzypaczki Liny Tur Bonet, flecistki Anne Freitag oraz klawesynisty Jeana Rondeau. Kolejny występ: Niby nie opera, ale już prawie opera, gdzie zaprezentują arie z oper Vivaldiego i Handla oraz ich muzykę instrumentalną, a oprócz tego dwa oblicza głosu altowego – kobiece oraz kontratenorowe: Maria Sanner oraz Carlo Vistoli. Uświetnią rówmnież ostatni występ Poznań Baroque 2015 podczas koncertu 15 listopada, zatytułowanego Roztańczone cierpienie. Neapolitańskie „Stabat Mater”. Orkiestra Kore zaprezentuje dwa fascynujące opracowania sekwencji Stabat Mater, które stworzyli w Neapolu A. Scarlatti i G.B. Pergolesi. Wykonawczyniami partii solowych będą szwedzkie śpiewaczki, Maria Keohane i Maria Sanner.

Festiwal Poznań Baroque
Od 7 do 15 listopada 2015 roku
Estrada Poznańska

Dodaj komentarz