• 2015-10-29

Jądro ciemności w obiektywie Sebastião Salgado

Kino Pod Baranami zaprasza na spotkanie wokół filmu Sól ziemi (reż. Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado). Po projekcji rozmowę z fotografami Tomaszem Wiechem oraz Wojtkiem Wilczykiem poprowadzi Martyna Nowicka.

„Sól ziemi”, reż. Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado (źródło: materiały prasowe)

„Sól ziemi”, reż. Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado (źródło: materiały prasowe)

Sól ziemi to piękny wizualnie dokument o Sebastião Salgado, brazylijskim fotografie, który podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Film pokazuje życie Sebastião Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Sławę Sebastião Salgado przyniosły cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym poświęconym pięknu Ziemi po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis.

Film otrzymał nagrody publiczności na Docs Against Gravity Film Festival w 2015, w 2014 na MFF w Tromsø i MFF w San Sebastián, jak również Nagrodę Specjalną Krytyki sekcji Un Certain Regard i Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego MFF w Cannes 2014. Jest także nominowany do Oskara w kategorii najlepszy film dokumentalny.

„Sól ziemi”, reż. Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado (źródło: materiały prasowe)

„Sól ziemi”, reż. Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Wiech – fotograf specjalizujący się w fotografii dokumentalnej. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i Fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. W latach 2004–2010 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Zdobywca nagrody World Press Photo 2008 i finalista konkursów Leica Oscar Barnack Award i Magnum Expression Award. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego książka pt. Polska. W poszukiwaniu diamentów nominowana została do nagrody Photo-Eye Best Book.

Wojtek Wilczyk – fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii pisanych dla „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Gazety Antykwarycznej”, „FA-artu”, „Opcji”, „fotoTAPETY” oraz Obiegu. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim duże cykle dokumentalne, m.in. Kalwaria 1995–2004 poświęcony uczestnikom ceremonii religijnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także kilka projektów dokumentujących rozpad architektury industrialnej na Śląsku. Do jego najważniejszych prac należy cykl Niewinne oko nie istnieje 2007–2009, w którym udokumentował aktualny stan wszystkich wciąż istniejących w Polsce synagog i żydowskich domów modlitwy, które nie są już dziś miejscami kultu religijnego. Prace Wojciecha Wilczyka najczęściej mają charakter studium antropologiczno-socjologicznego, w bezkompromisowy sposób podejmują ważkie problemy społeczne i egzystencjalne. Przez wielu krytyków jest uważany za najważniejszego obecnie polskiego dokumentalistę.

Spotkanie poprowadzi Martyna Nowicka, doktorantka Historii Sztuki UJ, związana z Miesiącem Fotografii, dziennikarka.

Sól ziemi – pokaz filmu i spotkanie
29 października 2015 roku, godz. 20.15
Kino pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz