Opera młodych

Opera tworzona jednocześnie przez siedmiu kompozytorów, tenorzy wybierani na castingach w Berlinie i Lady Gaga jako jedna z inspiracji. Scena Młodych, nowatorski cykl realizowany przez Warszawską Operę Kameralną, po raz kolejny przekracza granice i łamie konwenanse. 3. edycja projektu rozpocznie się 30 października premierą Rytuały – MimOpera.

3. Scena Młodych – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Scena Młodych – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scena Młodych to projekt unikalny na skalę europejską. To przedsięwzięcie realizowane przez młodych artystów z różnych zakątków Polski i świata. Z tej wymiany międzynarodowych doświadczeń powstają niezwykłe spektakle. Odważne, niezależne, eksperymentalne, podejmujące kontrowersyjne tematy, eksplorujące codzienność i popkulturę, nie przejmujące się klasycznymi konwencjami i głośno komentujące aktualną rzeczywistość. Scena Młodych to zupełnie nowatorskie spojrzenie na operę, to sztuka poszukująca i pozostająca w nieustannym procesie.

Program Sceny Młodych w niczym nie przypomina typowego operowego repertuaru. W najbliższym sezonie widzowie zobaczą m.in. antykapitalistyczną operę poświęconą dyskryminacji kobiet, operę o chodzeniu do klubów oraz korkach w mieście, a także operę inspirowaną twórczością Lady Gagi, legendarnym buntownikiem mody Alexandrem McQueenem oraz trash fotografią Jurgena Tellera i Nan Goldin. Spektakle, które zaprezentowane zostaną na deskach Warszawskiej Operze Kameralnej, łączą w sobie różne tradycje: muzyki klasycznej i awangardowej, teatru, baletu, tańca współczesnego czy kultury popularnej.

Tegoroczna edycja Sceny Młodych to w sumie osiem wieczorów, w których trakcie zostaną zaprezentowane cztery różne spektakle. Przedsięwzięcie potrwa od 30 października do 29 listopada i zostanie zainaugurowane przez premierowy spektakl Rytuały – MimOpera. Składa się na niego SacredEmily – współczesna opera kameralna autorstwa EunHoChanga – oraz sześć etiud pantomimicznych ilustrowanych muzyką młodych kompozytorów. Za reżyserię, kostiumy i scenografię odpowiadają Marta Grądzka oraz Ewelina Grzechnik. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Jarosław Praszczałek, który w drugiej edycji Sceny Młodych poprowadził prawykonania trzech oper: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego, Labiryntu Orfeja Nikolet Burzyńskiej oraz Three Tall Tales of Doctor Monsieur Facade Ryana Latimera. Poszczególne etiudy skomponowali Adrianna Furmanik-Celejewska, Anna Maria Huszcza, Artur Słotwiński, Dariusz Przybylski, Mateusz Tomasz Wiśniewski oraz Marcin Piotr Łopacki z udziałem solistów: Olgi Siemieńczyk i Dawida Dubeca. Rytuały – MimOpera nie tylko odważnie łączy pantomimę ze współczesną operą, ale też oddaje głos twórcom z generacji Y, którzy opowiadają o bliskich im tematach: walce z rutyną codzienności, poszukiwaniu tożsamości płciowej, potrzebie głębszego sensu w warunkach miejskiego życia.

Kolejnym spektaklem z cyklu będzie Dialog Lustra opowiadający o relacjach dwóch kobiet na trzech etapach ich życia i eksplorujący temat uzależnienia od drugiej osoby. Inspiracją przy tworzeniu sztuki były m.in. opowiadania Gabriela Garcii Marqueza, Francisa Scotta Fitzgeralda oraz Julio Cortazara. Inscenizacji towarzyszyć będzie muzyka napisana przez Hannę Raniszewską i wykonywana przez Kornelię Grądzką (skrzypce), Dobrawę Czocher (wiolonczela) oraz Stanisława Czyżewskiego i Hannę Raniszewską (fortepian).

Jako trzeci w ramach tej odsłony Sceny Młodych zostanie zaprezentowany spektakl 7 grzechów głównych łączący operę i taniec współczesny. To satyryczna opera niemiecka z muzyką Kurta Weilla i librettem Bertolta Brechta. Historia dzieli się na dziewięć części, z których każda kolejna (poza prologiem i epilogiem) jest rozdziałem przypisanym jednemu z grzechów głównych. Realizowany z udziałem zagranicznych artystów i solistów wyłonionych w drodze przesłuchań (m.in. Monika Łopuszyńska, Olga Rusin, Ulrike Hager, Jasin Rammal-Rykała, Hubert Zapiór) spektakl porusza szczególnie dziś aktualny temat kryzysu tożsamości wzmożonego przez narastającą globalną emigrację. W sferze wizualnej spektakl wykorzystuje twórczość Lady Gagi, Madonny, Alexandra McQuenn’a, Jurgena Tellera, Stevena Klein’a, Daido Moriyama i Nan Goldin. Spektakl wyreżyserowała mieszkająca w Londynie Mika Rosenfeld, a kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus, współpracujący m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną oraz Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z zespołem muzyki współczesnej Ensemble Nostri Temporis z Kijowa.

Tegoroczną odsłonę przedsięwzięcia zamknie Wesele Figara w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Reżyserem spektaklu jest Jitka Stokalska, która dla Warszawskiej Opery Kameralnej reżyserowała już m.in. Cyrulika sewilskiegoKopciuszka oraz L’elisir d’amore, a dyrygować będzie Janusz Przybylski.

Scena Młodych to projekt realizowany przez Warszawską Operę Kameralną od 2013 roku. Dzięki przedsięwzięciu widzowie mają szansę poznać młode oblicze opery współczesnej. Dla początkujących twórców to szansa na współpracę z doświadczonymi, uznanymi artystami, a często także okazja do debiutu na dużej scenie i pokazania się szerokiej publiczności.

Rytuały – MimOpera | spektakle: 30 (premiera) i 31 października, godz. 19.00
Dialog Lustra | spektakle: 4 (premiera) i 5 listopada, godz. 19.00
7 grzechów głównych | spektakle: 20 (premiera) i 21 grudnia, godz. 19.00
Wesele Figara | spektakle: 28 i 29 listopada, godz. 19.00

3. Scena Młodych
Od 30 października do 29 listopada 2015 roku
Warszawska Opera Kameralna

Dodaj komentarz