• 2015-10-29

MÚM zagra na festiwalu ŻubrOFFka!

Założyciele MÚM, Örvar Smárason i Gunnar Tynes, zaprezentują się na specjalnym, jedynym w Polsce pokazie otwierającym Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFKa. Już 2 grudnia, w kinie Forum wykonają muzykę improwizowaną do niemego arcydzieła Menchen am Sonntag / Ludzie w niedzielę (1930).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka – logo (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka – logo (źródło: materiały prasowe)

Islandzki zespół MÚM znany jest z odkrywczego i energetycznego podejścia do muzyki, którego rezultatem jest różnorodność i nowatorskość kompozycji. Świadczą o tym chociażby tak, wydawałoby się, sprzeczne ze sobą projekty, jak wspólny singiel z Kylie Minogue czy utwór skomponowany dla orkiestry radiowej MDR Sinfonieorchester w Lipsku. Ostatni album MÚM był nominowany w ubiegłym roku do Nordic Music Prize.

Menchen am Sonntag to nieco zapomniany klejnot kinematografii z 1930 roku. Stanowi reżyserski debiut Curta i Roberta Siodmaków, do którego scenariusz napisał Billy Wilder. Jest to nie tylko jeden z ostatnich niemieckich filmów ery kina niemego, ale także interesująca okazja, by zobaczyć na ekranie młodych i beztroskich mieszkańców Berlina, spędzających weekend w mieście, które już niedługo miał przykryć mroczny cień historii.

ŻubrOFFka od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów. Jury ocenia produkcje w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje nagrodę – Dzikiego Żubra.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 
Od 2 do 6 grudnia 2015 roku
Białostocki Ośrodek Kultury
Białystok

Dodaj komentarz