• 2015-10-28

Instalacje projektowe w przestrzeni publicznej

29 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się w ramach cyklu Projekt dla… wykład Pawła Grobelnego zatytułowany Instalacje projektowe w przestrzeni publicznej.

Paweł Grobleny, fot. Cezary Hładki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Grobleny, fot. Cezary Hładki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład poświęcony będzie przede wszystkim instalacjom projektowym w przestrzeni publicznej, które są realizacjami zbliżonymi do instalacji artystycznych, ale zakładają także działanie czysto użytkowe. Najważniejszą ich zaletą jest właśnie łączenie charakteru instalacyjnego z aspektem użytkowym, dzięki czemu mogą służyć lokalnym społecznościom, w których powstają.

Zaprezentowane zostaną projekty mebli miejskich i instalacji zaprojektowanych i zrealizowanych dla konkretnych lokalizacji, między innymi dla francuskiego miasta Mont de Marsan i Paryża, ogrodu Albertine w Brukseli, ogrodu Zhongshan w Szanghaju, projekty dla przestrzeni publicznej Poznania i Warszawy, a także kino plenerowe, które zostało zaprojektowane i zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej CCStromebeek.

Paweł Grobleny, „Monolit Bench” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Grobleny, „Monolit Bench” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Grobelny – urodził się w 1979 roku. Jest projektantem i kuratorem wystaw, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i School of Form w Poznaniu. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu Residency Unlimited w Nowym Jorku. W roku 2009 wybrany został w Brukseli do prestiżowego grona 100 Young Creative Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji Unii Europejskiej. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie. Szczególnie interesują go działania na pograniczu sztuki i projektowania oraz projekty dla przestrzeni publicznej. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Albertine w Brukseli i ogrodzie Zhongshan w Szanghaju. Docenia współpracę zarówno z przemysłem jak i z instytucjami kultury. Oprócz projektowania i realizacji wystaw pisze o dizajnie współpracując z kwartalnikiem projektowym  „2+3D”.

Projekt dla… – to nowy cykl wykładów o roli współczesnego designu. Planowane są spotkania poruszające zagadnienie designu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów. W 2014 roku odbyły się dwa wykłady – Czesławy Frejlich i Magdy Kochanowskiej – badaczki i teoretyczki designu. Spotkania pozwoliły lepiej zrozumieć istotę projektowania oraz docenić wpływ jaki wywiera ono na jakość naszego codziennego życia. Jesienią 2015 roku również odbędą się spotkania z krytykami i kuratorami designu. W Toruniu będą gościć Agata Szydłowska, Piotr Mikołajczak czy Paweł Grobelny. W kolejnych latach odbędą się spotkania z projektantami, którzy zaprezentują swoje projekty i opowiedzą o czynnikach mających wpływ na ich pracę.

Paweł Grobelny, Instalacje projektowe w przestrzeni publicznej
Wykład z cyklu Projekt dla…
Autorka cyklu: Kamila Krzanik-Dworanowska
29 października 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz