Mocne dudnienie miękkiego futra może wstrząsnąć niebem

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem zaprasza 29 października na kolejne wydarzenie organizowane w ramach programu Otoczenie. Tym razem uczestnicy wraz z Lucy Sosnowską i Wojtkiem Gąsiorowskim będą mogli odbyć poszukiwania mitycznego dźwięku jednej z najbardziej znanych prac Władysława Hasioragrającego pomnika z Przełęczy Snozka.

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem, „Poszukiwania nieistniejącego dźwięku. Żelazne organy Władysława Hasiora”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem, „Poszukiwania nieistniejącego dźwięku. Żelazne organy Władysława Hasiora”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kompozycja Johna Cage’a na organy ORGAN2/As slow as possible to najdłuższy utwór muzyczny na świecie. Uruchomiony w 2001 roku w Halberstadt w Niemczech ma rozbrzmiewać przez 639 lat, tj. do 2640 roku.

A gdyby zatrzymać się na dłużej przy tej przewrotnej idei? Gdyby to Organy Hasiora uruchomić przenosząc przeszłość w teraźniejszość, odszukać dźwięk zapisany w milczeniu ostatnich 50 lat? Gdyby można było je usłyszeć, bo projekt grającej rzeźby zostałby dokończony zgodnie z założeniami artysty?

Hipotez o powodach ich milczenia istnieje wiele, wplecione są w kontekst społeczny, polityczny, kulturowy, a także przestrzenny. Szczególnie warto podążyć tropem fonosfery miejsca, stawiając pytanie o to, jak położenie geograficzne kształtuje muzykę i wpływa na dźwięk? Jak dotrzeć do milczących dźwięków Żelaznych Organów Władysława Hasiora?

Jak brzmiałyby dziś? W jaki sposób  opowiedzieć o relacji rzeźby i przestrzeni, która ją otacza, a więc obiektu i miejsca, czy dźwięku i wiatru i ciszy? Jak opowiedzieć o tym, co mogłoby się wydarzyć od 1966 roku?

Poszukiwania nieistniejącego dźwięku. Żelazne organy Władysława Hasiora
Program Otoczenie. Wokół Władysława Hasiora
29 października 2015 roku, godzina 16.00
Kuratorka programu: Ewa Tatar
Koordynacja i współpraca merytoryczna: Julita Dembowska
Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane

Dodaj komentarz