Czekalska + Golec. 69% CRUELTY FREE

Do 31 grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu potrwa wystawa 69% CRUELTY FREE duetu Czekalska + Golec. Artyści od połowy lat dziewięćdziesiątych konsekwentnie zajmują się tematami z zakresu animal studies i teorii posthumanistycznej.

Wystawa „Czekalska + Golec. 69% CRUELTY FREE”, fot. Łukasz Golec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Czekalska + Golec. 69% CRUELTY FREE”, fot. Łukasz Golec (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ich sztuce duetu każda istota żywa jest tak samo ważna i czująca jak człowiek. Zwierzęta nie są tu tematem czy przedmiotem dzieła, lecz jego aktywnymi twórcami i odbiorcami. Tatiana Czekalska i Leszek Golec proponują zatem odwrócenie tradycyjnych ludzkich ról panujących w świecie sztuki. Jako artyści podziwiają doskonałość innych stworzeń i stają się naszymi przewodnikami po świecie przyrody pełnym naturalnej kreacji. Towarzyszą swojemu kotu w nocnych wędrówkach, ukazując na serii fotografii tajemnicze krajobrazy, które bez światła dostępne są tylko kocim, doskonalszym niż nasze, oczom. Z pełną premedytacją oddają barokowe rzeźby przedstawiające świętego Franciszka we władanie, uważanego za szkodnika, kołatka, drążącego fantastyczne korytarze w wizerunku katolickiego patrona zwierząt.

Sama galeria sztuki jest natomiast dla artystów nie tylko miejscem obcowania ze sztuką, ale ekosystemem, w którym nieustannie toczy się życie niewielkich istot, takich jak owady, czy mikroorganizmy. Zaopatrzony w bardzo wrażliwy czujnik ruchu neon STILL ALIVE reaguje na obecność nie tylko ludzi zwiedzających wystawę, ale każdej najmniejszej nawet poruszającej się istoty. Wreszcie najbardziej wyrafinowane estetycznie i tworzone z najdroższych materiałów dizajnerskie przedmioty artyści poświęcają ratowaniu stworzeń, które bezmyślnie i okrutnie eliminujemy z naszego otoczenia, jak np. pająki, czy ćmy.

Czekalska + Golec podważają też zakorzenione w nas poczucie własnej dobroci i wrażliwości. Tytułowe 69% braku okrucieństwa to nienajlepszy wynik dla istot uważających się za najdoskonalsze stworzenie żyjące na Ziemi. W pacy Sensitive stajemy wreszcie przed wyraźnym pytaniem, czy zło jest złem, tylko w obliczu czynów popełnionych wobec drugiego człowieka, czy też każdy z nas dźwiga jego brzemię co dnia niszcząc inne żywe i czujące istoty?

Teskt: Anna Ciabach

Czekalska + Golec. 69% CRUELTY FREE
Od 2 października do 31 grudnia 2015 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Radom

Dodaj komentarz