Sukces młodych artystów na Ostrale ’15

Barnaba Mikułowski i Miłosz Flis to dwoje wrocławskich artystów, którzy odnieśli sukces na przeglądzie sztuki Ostrale 2015 w Dreźnie.

Miłosz Flis, „Kapsuła At the fisherman's place” (źródło: materiały prasowe)

Miłosz Flis, „Kapsuła At the fisherman's place” (źródło: materiały prasowe)

Barnaba Mikułowski urodził się we Wrocławiu w 1986 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskał w 2010 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Przemysława Tyszkiewicza, a z grafiki multimedialnej w pracowni prof. Wiesława Gołucha. Po studiach pracował na stanowisku laboranta w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Od 2012 pracuje jako asystent w pracowni Ekspansji Graficznej.

Wielki wybuch, czyli jedna z teorii powstania świata, model ewolucji, który miał nastąpić ok 14 mld lat temu. Zgodnie z założeniami teorii wszechświat wyłonił się przy wspólnym oddziaływaniu przestrzeni, czasu, materii i energii. Niniejsza instalacja jest próbą pokazania ostatniego momentu tuż przed Wielkim Wybuchem, wytworem postępu techniki i wiedzy – założeniem współczesnego Artysty.

Energia wyrażona ruchem i światłem, samowystarczalny organizm nie ograniczony czasem ani przestrzenią. Materia, wytwór powstały, rzecz mierzalna i poznawalna. Energia i materia oddziałują wzajemnie na siebie, dochodzi do powstania Synergii efektu końcowego większego niż wcześniej prezentowane zjawiska. Artysta przekłada swoją pracę na energię – moment tworzenia oraz materię – gotowe dzieło. Tak rozumiany świat przedstawia w swoim wytworze Cząstki elementarne.

Miłosz Flis to artysta urodzony w 1986 w Lublinie. Studiował na Wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 roku obronił dyplom w pracowni prof. Janusza Kucharskiego. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem i grafiką, opierając się na eksperymentach zarówno formalnych, jak i technologicznych. Interesuje się równocześnie abstrakcją i malarstwem figuratywnym.

Kapsuły są pracami tworzonymi w oparciu o intuicję, przypadkowość i paranaukowe zainteresowanie możliwościami, jakie daje medium bazujące na obiektach znalezionych. Zanim elementy znajdą się w kapsule, towarzyszą artyście w życiu codziennym, na półkach z książkami i porozrzucane po jego pracowni. Dojrzewają, aby stworzyć wraz z innymi symboliczną lub absurdalną relację, przestrzeń nową i autonomiczną wobec tej, w której w rzeczywistości znajduje się kapsuła.

Przegląd sztuki Ostrale ’15 to jedna z największych międzynarodowych wystaw poświęcona różnym dziedzinom sztuk performatywnych i wizualnych. Festiwal odbywa się w wyjątkowym miejscu – na terenie byłej drezdeńskiej rzeźni miejskiej (pola Ostragehege, słynna Rzeźnia numer 5). 20 tys. metrów kwadratowych industrialnych przestrzeni wypełniono pracami około 240 artystów, w tym 14 reprezentujących Galerię Miejską we Wrocławiu.

Ostrale 2015
Reprezentacja polskich artystów: Galeria Miejska we Wrocławiu
Od 10 lipca do 27 września 2015 roku
1 miejsce: Barnaba Mikułowski
2 miejsce: Miłosz Flis
3 miejsce: Laure Boulay
Drezno
Niemcy

Dodaj komentarz