Kurka wodna – Filmowy zapis spektaklu Kantora

27 października Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprasza na polską premierę zapisu filmowego spektaklu Kurka wodna Tadeusza Kantora. Dotychczas znano jedynie jego fragmentaryczną, 12-minutową rejestrację zrealizowaną przez telewizję włoską.

„Kurka wodna”, Teatr Cricot 2, Edynburg, 1972, fot. Richard Demarco (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kurka wodna”, Teatr Cricot 2, Edynburg, 1972, fot. Richard Demarco (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kwietniu 1967 roku w krakowskich Krzysztoforach odbyła się premiera spektaklu Kurka wodna wg Stanisława Ignacego Witkiewicza, zrealizowanego przez Tadeusza Kantora w Teatrze Cricot 2. Przedstawienie to zaprezentowane w 1972 roku, podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego w Edynburgu, spotkało się z wielkim uznaniem krytyki i publiczności. Pokazany tam rok później spektakl Nadobnisie i koczkodany również przyjęty został z wielkim zachwytem i entuzjazmem, a wystawiona w 1976 roku Umarła klasa przyniosła teatrowi Tadeusza Kantora olbrzymi międzynarodowy sukces.

Inicjatorem zaproszenia Kantora i jego teatru do Edynburga był Richard Demarco – szkocki artysta i wybitny promotor sztuki, który w ciągu wielu lat działalności zgromadził w swoim archiwum ogromny zbiór unikalnych dokumentów. Część tego archiwum przekazał do Scottish National Gallery of Modern Art. W ubiegłym roku badacze z Uniwersytetu Dundee odnaleźli tam, trwający 1 godzinę 20 minut, zapis filmowy całego spektaklu Kurka wodna. Do tego czasu znano jedynie jego fragmentaryczną, 12-minutową rejestrację zrealizowaną przez telewizję włoską.

Polskie pokazy filmu odbędą się w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Pokazom tym będą towarzyszyć dyskusje z udziałem wybitnych gości, w tym m.in. Richarda Demarco oraz Wiesława Borowskiego.

Program pokazów zapisu filmowego spektaklu Kurka wodna w Polsce:

  • 27 października, godzina 19.00: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
  • 28 października, godzina 19.00: Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk
  • 8 grudnia, godzina 17.00: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Kraków

Polska premiera zapisu filmowego spektaklu Kurka wodna Tadeusza Kantora
Organizatorzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Galeria Foksal, Cricoteka, Gdański Teatr Szekspirowski, Culture.pl
27 października 2015 roku, godzina 19.00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz