Tekstyija

30 października w BWA w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Małgorzaty Dobruckiej Tekstyija. Znajdą się na niej prace malarskie artystki.

Małgorzata Dobrucka, „Babcia zmarła”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Dobrucka, „Babcia zmarła”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Małgorzaty Dobruckiej odtwarza świat. Jej własny, widziany z perspektywy czynności potocznych, problemów zwyczajnych, rzeczy banalnych. Jednak wszystko, co przedstawione na obrazach, co zdaje się być werystycznie unaocznione, staje się czymś innym, może nie wzniosłym i niezwyczajnym, ale po prostu innym.

Artystka wprowadza bowiem lekkie odstępstwa od wiernego odtworzenia, poprzez zniekształcenie nazw, tajemniczą smugę czerwieni w wałkach wyżymaczki, niemożliwe teksty na tablicy ogłoszeń, wymyśloną odznakę Wzorowej artystki, ale to tylko dodatek do decyzji o pokazywaniu zwyczajności. Nawet – podkreślenie wagi tej decyzji. To jest malarstwo misji, silnego poczucia odpowiedzialności wobec obszaru własnych aktywności – i tej codziennej, podstawowej, i tej twórczej. Jest trochę jak przymus a trochę jak wyraz zachwytu nad możliwością przedstawienia rzeczy najczęściej tak oczywistych, że pomijanych w odbiorze świata.

Małgorzata Dobrucka – urodziła się w 1981 roku w Szprotawie. Jest absolwentką malarstwa w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom obroniła w pracowni prof. Stanisława Kortyki w 2012 roku. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Małgorzata Dobrucka, Tekstyija
Od 30 października do 15 listopada 2015 roku
BWA
Zielona Góra

Dodaj komentarz