Widmo introligatora, czyli co sprawia, że luźne kartki i idee tworzą całość

W ramach jesiennego programu Book Club w Galerii Dizajn BWA Wrocław odbędzie się seria spotkań dotyczących tworzenia publikacji i książek. Eksperci i pasjonaci przybliżą zapomnianych autorów i ich niezwykłe dzieła. Podczas pierwszego spotkania Michał Chojecki, artysta, grafik i sitodrukarz, założyciel pracowni Oficyna Peryferia, opowie o organizowanych przez siebie Warsztatach Introligatorskich, o własnych projektach oraz o książkach, które uważa za warte uwagi.

Oficyna Peryferia (źródło: materiały prasowe)

Oficyna Peryferia (źródło: materiały prasowe)

Jeden z bohaterów Michela Houellebecqa, zapewne z dużą autoironią, powiedział: „Książka, którą lubimy, to przede wszystkim taka, której autor budzi naszą sympatię, mamy ochotę ponownie się z nim spotkać, spędzać kolejne dni”. Książki mają swoich autorów, mniej lub bardziej lubianych, których nazwiska pojawiają się na wielu przestrzeniach. I może rzeczywiście jeśli autor budzi naszą sympatię, trudniej rozstać się z książką, chcemy wydłużyć lub po prostu powtórzyć całe spektrum przyjemności.

Książki mają również swoich autorów widmo, których nazwisk nigdy nie poznajemy – skrywani za autorem, tłumaczem, redaktorem, projektantem i wydawnictwem. Dzięki nim czerpiemy przyjemność z czytania na zupełnie innym poziomie – podskórnym, często trudnym do zauważenia i doceniania. To zecerzy z ołowiem na palcach i typografowie zafiksowani na czytelności. To technolodzy w przestronnych fabrykach papieru czy drukarniach oraz introligatorzy w przyciasnych pracowniach. To również koloryści, którzy wypełniają swoim różnobarwnym sercem czarno-białe kadry w komiksach. To postacie, które tworzą, pracują i ostatecznie umierają bezimiennie, chociaż ich dzieło trwa i zyskuje sympatię czytelników.

W ramach cyklu pięciu spotkań zatytułowanych Autor widmo odbędą się rozmowy o papierze, druku, typografii, introligatorstwie i ilustracji. Zaproszone osoby z danej dziedziny opowiedzą o tym, co decyduje o sensie i jakości ich pracy. Każdy z nich wybierze po jednej książce – takiej, z którą można w nieskończoność przebywać i do której można nieustannie powracać. Nie tylko ze względu na jej treść, ale również z powodu tego, w jaki sposób została przygotowana przez autorów widmo.

Widmo introligatora, czyli co sprawia, że luźne kartki i idee tworzą całość
W ramach cyklu Autor widmo
29 października 2015 roku, godz. 18.00
Autor widmo: Michał Chojecki, Oficyna Peryferia
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz