Współczynnik ryzyka

28 października w Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Współczynnik ryzyka. Wystawa jest inspirowana projektem Wpływ nowoczesnych mediów na kształtowanie formy i treści w malarstwie i rzeźbie. Ekspozycja stanowi wielowymiarową prezentację prac profesorów i doktorantów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Joanna Mlącka, „Przeszczep” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mlącka, „Przeszczep” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł Współczynnik ryzyka jako funkcja ryzyka w czasie odnosi nas w pewnym stopniu do takich pojęć jak analiza przeżycia, analiza statystyczna danych wielowymiarowych. Prace prezentowane na wystawie są zbiorem zróżnicowanych wypowiedzi i postaw twórczych, których wspólnym mianownikiem jest kontekst ekspozycji współczynnik ryzyka, jako narzędzia mogącego przybliżyć odpowiedź na pytanie dotyczące wpływu nowoczesnych mediów na malarstwo i rzeźbę.

Na wystawie eksponowane są prace prezentujące nurt w geometrii dyskursywnej, mapping, sztukę dźwięku, działania performatywne, fotografię, rzeźbę recyklingową odwołującą się do filozofii posthumanizmu, malarstwo materii, które wprowadza nas w obszar medytacji nad sztuką i prawdą w ujęciu duchowym. Są także obrazy, które odnosząc się w sferze formalnej do arte povera dokonują transcendentnego przeskoku pomiędzy logiką wizualizacji przedmiotu, a jego konotacją emocjonalną i intelektualną. Różnorodność postaw stanowi tutaj pewnego rodzaju zespół zmiennych, które budują obraz kierunku, w którym współczesna sztuka zmierza.

Pomimo pewnej próby zobiektywizowania zjawiska, treścią wystawy są prace noszące silne piętno indywidualizmu. I tak obok obrazów Urszuli Ślusarczyk, Wiesława Łuczaja, Joanny Zak, Dariusza Mląckiego, Judyty Marczewskiej, Macieja Zdanowicza, Joanny Mląckiej, Justyny Kabali, Sylwii Malinowskiej możemy obejrzeć prace Pauliny Sylwestrowicz, Natalii Andrzejewskiej, fotografie Bartka Jarmolińskiego i Ignacego Swarcana, rzeźby Sylwii Caban. Możemy także doświadczyć działania performatywnego Ryszarda Ługowskiego, które odbędzie się w dniu wernisażu.

Tekst: Sylwia Caban

Współczynnik ryzyka
Od 28 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 28 października 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Warszawa

Dodaj komentarz