• 2015-10-26

Scena Tańca Studio – odsłona trzecia

Od 2 do 4 listopada potrwa trzecia odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce.

Scena Tańca Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scena Tańca Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr Studio staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajduję się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Trzecia odsłona zadedykowana jest twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henrykowi Tomaszewskiemu.

Program

2 listopada

Modelatornia, godz. 16.00–19.00
Warsztaty dla młodzieży Improwizacja àla Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec. Prowadzenie: Iwona Olszowska

Malarnia, godz. 19.30
Paweł Sakowicz: Bernhard, 30′

Malarnia, godz. 20.15
Mikołaj Mikołajczyk: Projekt: Tomaszewski, 60′

Malarnia, godz. 21.30
Salome – filmowa rejestracja spektaklu Henryka Tomaszewskiego

3 listopada

Malarnia, godz. 19.00
Piotr Mateusz Wach: Ryszard. Ciało z gniewu, 40′

Duża Scena godz. 20.00
Lubelski Teatr Tańca: Stalking Paradise, 60′

Malarnia, godz. 21.00
Anna Piotrowska, Joanna Chitruszko: PRZY PRZY, 45′

4 listopada

Duża Scena, godz. 17.00
Taniec dzieciom
Białostocki Teatr Lalek we współpracy z Karoliną Garbacik: Karnawał zwierząt, 50′

Duża Scena, godz. 18.30
Izabela Chlewińska: You have your voice, premiera

Malarnia, godz. 20.00
Piotr Łukaszczyk, Maćko Prusak: Ojcowie, 60′

Zapowiedź kuratorska autorstwa Jadwigi Majewskiej:

Po dwóch niezwykle udanych spotkaniach z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio spotkamy się po raz trzeci w dość specyficznym czasie namysłu nad życiem i przemijaniem. Nasz program odpowiada temu nastrojowi. Patronem tej edycji jest Henryk Tomaszewski, reżyser, choreograf, niezwykły twórca, który wprowadził na scenę aktora w całej jego cielesności, a zatem i przemijalności.

Ciało zwielokrotnione, bo powołał do życia jedyny taki zespół – Wrocławski Teatr Pantomimy, obchodzący w latach 2015–2016 jubileusz 60-lecia. W polskim tańcu uczniów Tomaszewskiego nie trzeba długo szukać, w październiku w ramach STS występował ze swoim zespołem Leszek Bzdyl, teraz swoje wspomnienia i podziękowania w specyficznym monodramie przedstawi Mikołaj Mikołajczyk w spektaklu Projekt: Tomaszewski, który zostanie pokazany na początku tej odsłony. A na jej końcu swoje oryginalne dzieło zaprezentuje kolejny „syn” Tomaszewskiego, Maćko Prusak, znany najbardziej ze współpracy z Janem Klatą. W spektaklu Ojcowie wraz z aktorem Piotrem Łukaszczykiem poważyli się na niezwykle inteligentne i dowcipne zarazem podsumowanie procesu tworzenia spektaklu w postdramatycznym teatrze, za to z czechowowskim klimatem w tle.

Swoją odpowiedź na literackie spotkanie w spektaklu Bernhard pokaże młody twórca Paweł Sakowicz, wyróżniony udziałem w Polskiej Platformie Tańca 2014. Inny artysta z tego pokolenia, Piotr Mateusz Wach, wadzić się będzie z szekspirowskim władcą w utworze Ryszard. Ciało z gniewu, który został nagrodzony podczas Festiwalu Szekspirowskiego 2015 w Gdańsku.

Powracające w życiu, a w tych listopadowych dniach w szczególności pytania o to, w co wierzę i dokąd zmierzam, zadadzą nam artyści Lubelskiego Teatru Tańca i Pracowni Fizycznej w Stalking Paradise, a nad naturą, potrzebą i konsekwencjami hedonistycznej przyjemności zadumają się w PRZY PRZY Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko.

Podczas tej edycji zapraszamy Państwa na pierwszą premierę w ramach STS – You have your voice Izabeli Chlewińskiej, która wraz z Tomkiem Bergmanem zabierze głos w ważnej dla siebie sprawie „w centrum elektronicznych i akustycznych odbiorników, kamer pogłosowych, mikrofonów, samplerów”.

Taniec dzieciom na STS tym razem zaproponuje Karnawał zwierząt Karoliny Garbacik wraz z Białostockim Teatrem Lalek, a Iwona Olszowska poprowadzi warsztaty dla młodzieży Improwizacja à la Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec.

Serdecznie zapraszam w tę taneczną listopadową wędrówkę po zakamarkach ludzkiej duszy, po wspomnieniach o ważnych życiowych i artystycznych przewodnikach, którzy odeszli, ale wciąż są z nami. Zapraszam do powrotu do dzieciństwa, poczucia młodości w wolnym ciele i postawienia sobie wraz z artystami pytania: w co wierzę?

Scena Tańca Studio
Od 2 do 4 listopada 2015 roku
Teatr Studio w Warszawie

Dodaj komentarz