Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity

Na literackim rynku debiutuje nowy kryminalny duet: Stanisław Tekieli i Adam Widmański. Wspólnie napisali Porucznika Stawropulosa i tajemnicę Lewity – wciągającą i zawiłą historię detektywistyczną z ludzkimi namiętnościami i wielką polityką w tle.

Stanisław Tekieli, Adam Widmański, „Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Stanisław Tekieli, Adam Widmański, „Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kryminał przenosi nas do prowincjonalnego greckiego komisariatu ze znudzonym i będącym na wiecznym rauszu detektywem Konstandinosem Stawropulosem. Trafia mu się wyjątkowo paskudne śledztwo. Na Lewicie, maleńkiej wyspie greckiej, nocą, w drodze z tawerny na przystań, ginie bez śladu polska turystka. Tropów jest niewiele. Sprawa wygląda na nierozwiązywalną. Czy zmęczony życiem Stawropulos da radę ją rozwikłać? Okaże się, że jego polskie korzenie i słabość do języków obcych pomogą mu w śledztwie.

Spalone słońcem greckie wyspy, błękit Morza Egejskiego, elegancka, kameralna intryga z wielkimi sprawami w tle i intrygujący bohater – tak w skrócie opisałbym książkę Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity. A jeśli miałbym opisać ją jeszcze krócej, dwoma słowami, to powiedziałbym po prostu, że to świetny kryminał. Po skończonej lekturze aż chce się jechać do Grecji, żeby na własne oczy zobaczyć to, co opisali Tekieli i Widmański. Chociaż – trochę też strach – poleca książkę Wojciech Chmielarz, autor kryminałów i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.

Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity ukazuje się nakładem Poradni K w serii Dreszcze. Jej znakiem rozpoznawczym są dobre kryminały, thrillery i książki akcji – emocje, tajemnice i wciągające przygody. Docenili ją już Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj.

Stanisław Tekieli – pisarz, tłumacz, redaktor. Studiował orientalistykę na UW i w Pekinie. Mieszkał w Chinach, USA, byłej Jugosławii, Niemczech, Rosji, Ukrainie. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, Batelle Memorial Institute of Technology w Columbus, w Ohio. Publikował krótkie opowiadania w „brulionie” oraz w „Lampie i Iskrze Bożej”. Jest autorem kompendium wiedzy o łacinie: Burdubasta albo skapcaniały osioł, czyli łacina dla snobów.

Adam Widmański – z wykształcenia lekarz, z zamiłowania – żeglarz. Polski wydawca, w latach 80. członek kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej, jeden z twórców wydawnictwa W.A.B. Właściciel wydawnictwa Nautica. W 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Stanisław Tekieli, Adam Widmański, Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity
Premiera: 21 października 2015 roku
Wydawnictwo Poradnia K

Dodaj komentarz