Nagroda Conrada dla Liliany Hermetz

Liliana Hermetz, autorka debiutanckiej powieści Alicyjka (wydawnictwo Nisza), została uroczyście ogłoszona laureatką Nagrody Conrada, przyznawanej najlepszemu debiutowi literackiemu. Zwycięską książkę wybrali sami internauci, którzy od 13 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Wręczenie statuetki oraz nagrody w wysokości trzydziestu tysięcy złotych miało miejsce 25 października podczas Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gala jednocześnie zakończyła Festiwal Conrada.

Nagroda Conrada dla Liliany Hermetz (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Conrada dla Liliany Hermetz (źródło: materiały prasowe)

Zwycięstwo Pani powieści, nominowanej przez Kapitułę Honorową nagrody, a następnej wybranej przez czytelników drogą otwartego głosowania, pokazuje, że debiuty mogę nie tylko ściągnąć na siebie uwagę szerokiej publiczności i mediów w naszym kraju, ale też powinny być rozpatrywane jako wysokiej klasy literatura na równi z największymi osiągnięciami polskiej prozy ostatnich lat – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Krakowa.

Autorka zwycięskiej powieści jest kulturoznawczynią i teatrolożką – co jest widoczne w jej książce, której sposób opowiadania nawiązuje do języka teatralnego oraz różnych gatunków i form literackich. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe „Projektowanie kultury”. Hermetz pracowała również jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka.

W swojej powieści, dziejącej się w realiach peerelowskiej wsi, Hermetz dotyka problemu trudnej relacji między matką a córką. Kobiety zmagają się nie tylko z brakiem ciepła i bliskości, ale przede wszystkim z barierami wytwarzanymi przez wzajemne uprzedzenia, wyobrażenia i nierealne, często podszyte lękiem oczekiwania.

Alicyjka z niezwykłą wrażliwością przedstawia meandry rodzinnego mitu – arkadii, do której powraca narratorka, by zmierzyć się z trudnymi uczuciami wobec matki (która wkrótce po ślubie stała się inwalidką – straciła nogę – i jest uzależniona od toksycznej relacji z mężem). Dzięki literackiemu „odegraniu” wspomnień próbuje też odzyskać utracone relacje, własną tożsamość oraz rozliczyć się z idealnymi obrazami, które nie tylko przenikają do jej życia, ale także oplatają kolejne pokolenia kobiet, wchodzących w role matek i córek.

Oprócz nagrody pieniężnej i pamiątkowej statuetki laureatka Nagrody Conrada będzie miała możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Cała nominowana piątka otrzyma wsparcie promocyjne zarówno w czasie przyszłorocznego Festiwalu Conrada, jak i na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków, partnerami: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wyróżnienie ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego. Jednocześnie ustanowienie Nagrody Conrada pozwala Krakowowi realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO.

Nagroda Conrada 2015
Laureatka: Liliana Hermetz za powieść Alicyjka
25 października 2015 roku

Dodaj komentarz