Podsiadło i Honet ex aequo z Nagrodą Szymborskiej!

25 października podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę ex aequo dla Romana Honeta za tom świat był mój (Biuro Literackie, 2014) oraz dla Jacka Podsiadły za tom Przez sen (Brama Grodzka – Teatr NN, 2014).

Laureaci, Jacek Podsiadło i Roman Honet, fot. Beata Zawrzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci, Jacek Podsiadło i Roman Honet, fot. Beata Zawrzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy ze zwycięzców otrzymał 100 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego.

Roman Honet w nagrodzonej książce zatytułowanej świat był mój przedstawia proces przeżywania żałoby, wyzwalania się z doświadczenia utraty i śmierci. Nawiązuje do poetyki trenów, ale rozsadza ją i szuka swojej drogi. Jego poezja opiera się tutaj na antytezach i poszukiwaniu sprzeczności. Świat Honeta jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie obsesyjny i zamknięty. To świat śmierci i rozkładu, świat utraty i żałoby.

Jacek Podsiadło buduje zaś w Przez sen pochwałę języka poetyckiego, o którą trudno w czasach współczesnych. Podsiadło przekonany jest, że język nie uległ rozkładowi, może służyć do opisywania świata, głosi tu pochwałę energii języka. W tym tomie właśnie udowadnia czytelnikowi swoją wirtuozerię, bawi się językiem poetyckim, tradycją, sięga po rytm i rym, choć te wydawały się już niemodne. Podsiadło, jak zawsze, także i tutaj wybiera własną drogę – pomiędzy poezją hermetyczną, autotematyczną oraz poezją dyskursywną, opisującą świat.

Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody.

Galę poprowadziła Sonia Bohosiewicz, a uroczystość zakończył  koncert krakowskiego zespołu F.O.U.R.S. Collective.

Laureatami I edycji Nagrody byli Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), w II edycji nagrodzona została Julia Hartwig za tom Zapisane (2014).

W tym roku do Nagrody nominowani byli:

  • Roman Honet za świat był mój,
  • Jakobe Mansztajn za Studium przypadku,
  • Mirosław Mrozek za Horyzont zdarzeń,
  • Jacek Podsiadło za Przez sen,
  • Maciej Robert za Księgę meldunkową.

Już jutro, 25 października o godz. 12.00, publiczność będzie miała okazję spotkać się z laureatem podczas krakowskich Targów Książki.

Więcej o nagrodzie w rozmowie z Michałem Rusinkiem, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej, dla Magazynu O.pl

Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015
24 października 2015 r.
Laureaci: Roman Honet, Jacek Podsiadło

Dodaj komentarz