Koncert na jubileusz Rękopisu znalezionego w Saragossie

Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia premiery Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której realizowano część zdjęć do filmu, organizuje jubileuszowy koncert. Podczas wydarzenia w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego zabrzmi m.in. muzyka z dzieła Hasa, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia premiery „Rękopisu znalezionego w Saragossie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia premiery „Rękopisu znalezionego w Saragossie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera wyjątkowego dzieła Wojciecha Jerzego Hasa, opartego na powieści Jana Potockiego, odbyła się w 1965 r. W filmie niezapomniane role stworzyli m.in. Zbyszek Cybulski, Gustaw Holoubek, Leon Niemczyk, Iga Cembrzyńska, Beata Tyszkiewicz, Barbara Krafftówna i Bogumił Kobiela. Oprócz znakomitego aktorstwa Rękopis znaleziony w Saragossie wyróżniają doskonałe zdjęcia, realizowane m.in. we wrocławskich plenerach i atelier Wytwórni Filmów Fabularnych, oryginalne kostiumy, które będzie można wraz z lektyką z filmu obejrzeć w CeTA, i scenografia, której projekty autorstwa Tadeusza Kosarewicza zostaną podczas wydarzenia po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. Integralny, niezwykle istotny element dzieła Hasa stanowi muzyka autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, będąca w tamtych czasach awangardowym połączeniem utworów orkiestrowych i muzyki elektronicznej.

Głównym punktem programu koncertu jubileuszowego będzie wykonanie suity ze skomponowanej przez Maestro Pendereckiego oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu. Program dopełnią dwie kompozycje związane z dziełami Jana Potockiego i Wojciecha Jerzego Hasa: koncertowa wersja fragmentów opartego na powieści baletu Rafała Augustyna, który z powodzeniem wystawiany był w Operze Wrocławskiej, a także napisany specjalnie na tę okazję utwór utalentowanego twórcy najmłodszego pokolenia Adama Porębskiego – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Utwory podczas koncertu wykona Sound Factory Orchestra, założona i kierowana przez dyrygenta i kompozytora Roberta Kurdybachę. Do projektu zaproszeni zostali także artyści multimedialni odpowiedzialni za wizualizacje: Bartłomiej Szlachcic z CeTA, Maciej Walczak i Paweł Lisek, a także Dariusz Jackowski z CeTA – specjalista w zakresie zastosowania systemów generatywnych i programowania audio. Współorganizatorem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich.

Jubileuszowy koncert będzie również okazją do zaprezentowania muralu inspirowanego filmem Rękopis znaleziony w Saragossie, zaprojektowanego przez Annę Kiszkę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i wybranego w internetowym głosowaniu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Rękopis znaleziony w Saragossie
Koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia premiery filmu
4 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Centrum Technologii Audiowizualnych
Studio Filmowe im. Zbyszka Cybulskiego
Wrocław

Dodaj komentarz