• 2015-10-24

Nagroda dla Szymona Nehringa

Szymon Nehring wyróżniony w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał pozaregulaminową nagrodę Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, przyznawaną najlepszemu polskiemu uczestnikowi konkursu.

Szymon Nehring (źródło: materiały prasowe)

Szymon Nehring (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Filharmonii Krakowskiej wręczona została pianiście przez Dyrektora Naczelnego Bogdana Toszę podczas uroczystości, jaka odbyła się 23 października w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej. Wiąże się z nią wystąpienie pianisty z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jean-Luca Tingauda podczas koncertów symfonicznych 27 i 28 listopada. Artysta wykona wówczas Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Szymon Nehring urodził się 29 września 1995 roku w Krakowie, gdzie podjął naukę gry na fortepianie i ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (II nagroda, 2008), Chopin+ w Budapeszcie (I nagroda, 2010), Konkursie Krok ku mistrzostwu w Petersburgu (III nagroda, 2011), Konkursie Chopinowskim w Narwie (I nagroda oraz nagroda EMCY, 2012), Festiwalu w Żychlinie (II nagroda, 2013). W 2014 r. uzyskał pierwszą lokatę na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, II nagrodę Premio Academia w Rzymie oraz I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie nokturnu Chopina w Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu. Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Jeleniej Górze i Tallinie, a także orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Jeleniogórskiej (wykonał Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina). Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso, Fundacji Pro Musica Bona oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szymon Nehring już kilkukrotnie wystąpił w Filharmonii Krakowskiej. Jako jedenastolatek uczestniczył w koncertach dla dzieci pt. Na zamku czarnoksiężnika (rok 2006), natomiast w roku 2010 wcielił się w 15-letniego Fryderyka Chopina podczas koncertów W salonie muzycznym u Państwa Chopinów, jakie odbyły się w Filharmonii Krakowskiej w rocznicę 200-lecia urodzin kompozytora.

Dodaj komentarz