• 2015-10-23

Niezbyt smutne Rycerzyki

Rycerzyki to krakowski zespół, który wypełnia niszę na polskiej scenie muzycznej. W swojej twórczości łączą dream pop, soft rock i medieval. Wydali płytę Rycerzyki, a w 2016 roku planują pełną trasę koncertową.

Rycerzyki (źródło: materiały prasowe)

Rycerzyki (źródło: materiały prasowe)

Kolektyw został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytykę. Są uznawani za zwiastun zmian na rynku muzycznym, który zastygł w bezpiecznych, alternatywnych schematach. To, co Rycerzyki proponują jest pozornie nieuporządkowanym, baśniowym zbiorem opowieści opartych na różnych doświadczeniach, również literackich. Chcąc zdjąć przypiętą im przez krytykę łatkę „najlepszego polskiego zespołu bez płyty”, nakładem muzycznego kolektywu Stajnia Sobieski wydali debiutancki album. Mają pomysły na to, jak zamieszać w polskim alternatywnym popie.

Rycerzyki, „Rycerzyki” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Rycerzyki, „Rycerzyki” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Między krakowską Stajnią Sobieski a leśną chatą w Mszanie Dolnej rozgrywa się baśń o Rycerzykach. Czasem otoczone kamienicami królewskiego miasta, innym razem zanurzone w wiejskim krajobrazie pełnym krów, ślimaków, gór i potoków – Rycerzyki od kilku lat zbierały pomysły i nagrywały swój pierwszy album. Choć swoją nazwę zapożyczyli z Ballady o smutnym rycerzyku Ścianki, na swojej debiutanckiej płycie nie dają powodów do smutku. Radośnie obwieszczają jedenaście historii wyśpiewanych przez Gosię w językach polskim, angielskim i wymyślonym. Życzliwa krytyka wpisała ich twórczość w konteksty inteligentnego, zwiewnego popu, przywołując dokonania Fleetwood Mac, Stereolab czy Kate Bush. Porównanie z rodzimym zespołem Pustki też jest tu na miejscu.

Rycerzyki na liście najatrakcyjniejszych zespołów 2014 roku

Rycerzyki
Członkowie: Gosia Zielińska, Karol Jadach, Maciek Pitala, Michał Mierzwa, Agnieszka Grzegorczyk, Tomek Starek, Aleksander Margasiński
Gatunek: dream pop, soft rock, medieval
Miasto rodzinne: Kraków/Wrocław

Dodaj komentarz