Papiery

23 października w Brain Damage Gallerry w Lublinie odbędzie się wernisaży wystawy Papiery Kamila Kuzko. Artysta jest jednym z czołowych polskich muralistów.

Mural autorstwa Kamila Kuzko, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural autorstwa Kamila Kuzko, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Papiery to nietypowa prezentacja dorobku twórczego Kamila Kuzko – artysty wywodzącego się z pierwszego pokolenia polskich twórców graffiti, którego działalność malarska (w tym muralowa) ukształtowana jest na podstawie doświadczeń czysto ulicznych.

Na wystawie nie pokazane zostaną jednak żadne z prac malarskich artysty. Organizatorzy proponują za to wejście w pewien etap procesu twórczego, który najpełniej oddaje renesansowe pojęcie disegno. Rozumiane jest nie tylko jako rysunek wychodzący bezpośrednio spod ręki twórcy, ale jako proces materializowania się pewnej idei, rodzącej się oraz dojrzewającej w umyśle, by następnie ukazać się na tytułowym papierze.

Papier jest w tym przypadku miejscem negocjacji i zaczątkiem dzieła, które w pełni funkcjonuje dopiero w przestrzeni miejskiej. Szkic kumuluje wszystkie myśli, które towarzyszą projektowaniu oraz uwidacznia drogę pokonywaną w celu stworzenia wielkoformatowego obrazu. Tym ciekawszego, że tematyką bywa rzeczywistość writerska. Świat znany wyłącznie twórcom ulicznym staje się w tym przypadku przedmiotem dzieła malarskiego.

Kamil Kuzko – urodził się w 1981 roku w Lublinie. Studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie w latach 2002–2008. W 2008 roku obronił dyplom pod kierunkiem Krzysztofa Bartnika, za który został wyróżniony nagrodą dziekana. W latach 2008–2011 odbył studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Doktorat obronił w 2012 roku pod kierunkiem Grzegorza Bednarskiego obronił w 2012 roku. Od tego samego roku pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od połowy lat 90. XX wieku związany jest  z nowojorskim nurtem graffiti w Polsce. Autor czterech wystaw indywidualnych oraz uczestnik blisko osiemdziesięciu ekspozycji zbiorowych w Polsce, Niemczech, Anglii, Czechach, Szwecji, Francji, Białorusi i Ukrainie. Kurator i współorganizator kilku wystaw w Polsce i Niemczech. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz rysunkiem. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kamil Kuzko, Papiery
Od 23 października do 30 listopada 2015 roku
Wernisaż: 23 października 2015 roku, godzina 19.00
Brain Damage Gallery
Lublin

Dodaj komentarz