• 2015-10-23

Bryan Adams Exposed

16 listopada o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy Exposed Bryana Adamsa, która składa się z dwóch cykli. Spotkanie z artystą to jedno z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Camerimage.

Bryan Adams, „Exposed” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Bryan Adams, „Exposed” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Pierwszy z cykli składa się z serii portretów największych sław pop-kultury, między innymi: Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke’a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss oraz Amy Winehouse.

Exposed to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine”, którego Adams jest współzałożycielem.

W Toruniu artysta zaprezentuje wybór stu portretów, z czego część będzie udostępniona publicznie. Drugi cykl został zatytułowany Wounded: the legacy of war (Okaleczeni: Świadectwo wojny), którego nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008–2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy zaznali ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, dlatego stanowią wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Obie serie, Wounded oraz Exposed, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa będzie pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyną okazją by zobaczyć ją w Polsce.

Bryan Adam | Exposed
16 listopada 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku
W ramach Festiwalu Camerimage
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz