Jerzy Nowosielski w Atlasie Sztuki

23 października Atlas Sztuki w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy indywidualnej Jerzego Nowosielskiego. Zostaną na niej zaprezentowane obrazy olejne, które artysta stworzył w latach 1948–1996.

Wystawa Jerzego Nowosielskiego w Atlasie Sztuki w Łodzi, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Jerzego Nowosielskiego w Atlasie Sztuki w Łodzi, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace na łódzki pokaz zostały wybrane przez Agatę Mendrychowską. Wśród prezentowanych na wystawie dzieł znajduje się kilkanaście obrazów powstałych w latach 1950–1962, tj. w łódzkim okresie życia artysty. Współcześnie postać Jerzego Nowosielskiego nierozerwalnie łączona jest z Krakowem. Natomiast fakt niemal dwunastoletniego pobytu artysty wraz z żoną Zofią w Łodzi nie jest obecny w powszechnej świadomości.

Nowosielscy przyjechali do Łodzi z Krakowa w kwietniu 1950 roku, podobnie jak wiele innych osób w tamtych latach, z nadzieją na lepsze życie w mieście, które ówcześnie pełniło funkcję kulturalnego centrum kraju.

Jerzy Nowosielski w latach 1957–1662 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). W 1956 roku w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki odbyła się legendarna Wystawa ośmiu. Wystawa przyciągnęła tłumy widzów – w lipcu zobaczyło ją 12500 osób, zaś wśród prac ośmiu artystów modernistów znajdowały się prace dwójki – wówczas trzydziestokilkuletnich – przyjaciół Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Fijałkowskiego.

W okresie łódzkim miało miejsce w życiu Nowosielskiego wiele ważnych wydarzeń. Pierwsza indywidualna wystawa, reprezentowanie Polski na Biennale w Wenecji w 1956 roku oraz, trzy lata później, na Biennale Sztuki w São Paulo. Jednak jesienią 1962 roku małżeństwo Nowosielskich powróciło do Krakowa

Wystaw została przygotowana we współpracy z Fundacją Nowosielskich i Galerią Starmach w Krakowie.

Jerzy Nowosielski
Od 23 października do 20 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 23 października 2015 roku, godzina 19.00
Atlas Sztuki
Łódź

Dodaj komentarz