Dookoła Narzeczonej Schulza. Spotkanie z Agatą Tuszyńską

Muzeum Żydowskie Galicja zaprasza na spotkanie z Agatą Tuszyńską poświęcone jej najnowszej książce Narzeczona Schulza. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Sawicka-Danielak, a fragmenty książki przeczyta Anna Polony.

Spotkanie z Agatą Tuszyńską – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z Agatą Tuszyńską – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała postać Juny – Józefiny Szelińskiej – jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933–1937 była narzeczoną Brunona Schulza – genialnego pisarza, malarza, autora Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni.

(fragment książki)

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Spotkanie jest częścią projektu „Galicja – tu się czyta”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spotkanie z Agatą Tuszyńską
23 października 2015 roku, godz. 17.00
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz