Wizja multimedialna Legend Pomorza

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na widowisko multimedialne Legendy pomorskie, przedstawiające wizję legend z terenów Pomorza Środkowego zebranych w XIX wieku przez Ottona Knoopa. Pokaz jest zwieńczeniem drugiej edycji Festiwalu Literackiego „Czytanie Pomorza. Korzenie” trwającego od maja do października tego roku.

Widowisko multimedialne „Legendy pomorskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widowisko multimedialne „Legendy pomorskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legendy z terenu Pomorza to dla naszego zamierzenia artystycznego kluczowy kontekst, wskazujący na trwałość i nośność tradycji. Mimo wojennych i politycznych przełomów nasz region zachował szczególną specyfikę, swoistą północną poetykę oraz mądrość. To zachęta, aby w XXI wieku sięgnąć do korzeni i dokonać na nowo odczytania dziedzictwa. Aktualizacja tekstów, które dotyczą małej ojczyzny, może wzmocnić świadomość i tożsamość współczesnego mieszkańca Pomorza, a także ułatwić mu odnalezienie swojego miejsca w globalnym świecie i historii.

Daniel Odija, Marcin Dymiter

„Czytanie Pomorza” jest festiwalem poświęconym pomorskiej literaturze – powstającej w tym regionie zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. W trakcie festiwalu jego uczestnicy odkrywali, co determinuje charakter literatury powstającej na Pomorzu i jak ten region odbija się w literaturze. Wraz z zaproszonymi gośćmi poszukiwali tekstów bazowych dla tożsamości regionu oraz dowiedzieli się, jakie związki łączą pisarzy/pisarki z Pomorzem.

W ramach festiwalu miały miejsce rozmowy o tożsamość literackiej Pomorza, polskiej literaturze marynistycznej, twórczości Guntera Grassa oraz Pomorzu pisarek. Gośćmi byli m.in. Stefan Chwin, Paweł Huelle, Anna Janko, Andrzej Kasperek, Andrzej Fac, Ewa Graczyk, Barbara Piórkowska, Mieczysław Abramowicz. Odbywały się wycieczki po Pomorzu pod przewodnictwem Daniela Odiji, Magdaleny Grzebałkowskiej, Krystyny Chwin i Andrzeja Kasperka. Daniel Odija, Marcin Dimiter i artystka wizualna Małgorzata Wawro poprowadzili również cykl interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci Legendy pomorskie. Rezultaty tych warsztatów (fragmenty słowne, obrazowe i dźwiękowe) zostaną włączone do finałowego widowiska multimedialnego Legendy pomorskie.

Widowisko multimedialne Legendy pomorskie
Tekst: Daniel Odija
Czyta: Adam Ferency
Wizualizacje diaskopowe: Małgorzata Wawro
Wideo: Ludomir Franczak
Muzyka: Dominika Korzeniecka – perkusja, Tomek Stawiecki – klarnet, Piotr Janiec – tuba, Marcin Dymiter – gitara, nagrania terenowe
27 października 2015 roku, godz. 19.00
Centrum św. Jana w Gdańsku

Dodaj komentarz