W poszukiwaniu ducha plugin

Do 31 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę W poszukiwaniu ducha plugin, w ramach której Katarzyna Chierowska pokaże prace z cyklu VOLCANICART realizowanego przez nią od kilkunastu lat w ramach programu Photelart.

Katarzyna Chierowska, „Oko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Chierowska, „Oko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotogramy, video oraz slajdy dokumentujące proces cyfrowego przekształcania zdjęć ukazujących fragmenty krajobrazów Grecji.

Jest to projekt będący połączeniem dwóch moich pasji – geologii i fotografii. Od dziecka zbieram kamienie, interesuję się zagadnieniami związanymi z budową Ziemi. Natomiast fotografią zainteresowałam się w liceum, moim mistrzem i doradcą był znany wrocławski fotografik – Zdzisław Holuka – wyjaśnia Katarzyna Chierowska.

Inspiracją do powstania prac pokazanych na wystawie były górskie krajobrazy Grecji, a dokładnie Zatoki Korynckiej (okolice Teb). Uwagę artystki zwrócił wygasły wulkan, który nazwała śpiąca królewną na smoku. Filmując go, powiększając poszczególne jego fragmenty przy pomocy kamery odkryła, że przypominają one ruiny starożytnego miasta.

Obróbka cyfrowa zdjęć przyniosła kolejne odkrycia. Na powiększonych fotografiach przedstawiających wulkaniczne skały można zobaczyć kształty przypominające owady, zwierzęta, rośliny, przedmioty codziennego użytku.  Na wystawie pokazane zostały kolejne fazy przekształcania pierwotnego obrazu przy pomocy komputera.

Obecnie, w epoce cyfrowej, moje poszukiwania dotyczą strefy wirtualnej, w której zachodzą różne procesy przekształceń obrazu cyfrowego, w zależności od używanego komputerowego programu plugin. Fazy tego procesu staram się uchwycić właśnie poprzez poszukiwania ducha plugin. Dokumentację tych działań prezentuję podczas tej wystawy – dodaje artyska.

Katarzyna Chierowska (Katarzyna Chierowska-Andresaki) – jest absolwentką wrocławskiej PWSSP. W latach 1974–1978 prowadziła działalność artystyczną w ramach duo Antosz & Andzia (Stanisław Antosz i Katarzyna Chierowska) według programu nazwanego przez nich Photelart. W swojej twórczości posługiwali się fotografią, filmem, video. Od 1978 roku Katarzyna Chierowska prowadzi indywidualną działalność w dziedzinach: malarstwa, szkła artystycznego, fotografii, filmu, video, performance’u, instalacji i wydarzeń multimedialnych. Kontynuując założenia Photelartu, wykorzystuje w swoich poszukiwaniach nowe cyfrowe media audiowizualne. Ma w dorobku wiele wystaw indywidualnych i udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Od 1986 roku mieszka i pracuje w Atenach oraz we Wrocławiu.

Katarzyna Chierowska, W poszukiwaniu ducha plugin
Od 5 do 31 października 2015 roku
Muzeum Narodowe
Wrocław

Dodaj komentarz