Las

29 października w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Las. Ewa Beyer-Formela – artystka, której prace będzie można oglądać na wystawie – już od ponad 50 lat zmaga się z fizycznością drewna, granitu i marmuru, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie.

Ewa Beyer-Formela, wystawa „Las” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Beyer-Formela, wystawa „Las” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Beyer-Formela w 1960 roku ukończyła rzeźbę w gdańskiej PWSSP w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Pozostała wierna jego idei zachowania prawdy materiału w twórczej pracy. Uwzględniając rodzaj surowca, którego używa w kolejnych realizacjach stara się nie zatracić jego wyjątkowego waloru. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi.

Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form. Artystka zdecydowanie częściej pracuje nad swoimi realizacjami w plenerze niż w pracowni. Kontakt z przyrodą w trakcie pracy, tak dla niej oczywisty i bezpośredni znajduje swe żywe odbicie w formach, które stanowią jej język wyrazu.

Na wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej artystka zaprezentuje cykl rzeźb stworzonych w marmurze, zatytułowany Las. Trzon tej prezentacji stanowi kilkanaście wertykalnych kompozycji rzeźbiarskich, w których Ewa Beyer-Formela mierzy się z tytułowym tematem. Prace powstawały podczas pobytów plenerowych artystki w pobliżu miejsca pozyskiwania tego cennego tworzywa – okolic Lądka Zdroju. Przygotowane tam na przestrzeni kilku ostatnich lat rzeźby po raz pierwszy pojawią się w Gdańsku.

Wystawa rzeźb Ewy Beyer-Formeli to kolejna ekspozycja zorganizowana w ramach cyklu Logos–Bios, do którego zostali zaproszeni artyści rzeźbiarze analizujący i konfrontujący wątek styku kultury i natury. Przestrzeni chaosu reprezentowanego przez biologię i przestrzeni logosu, utożsamianego z uporządkowaniem, ludzką ingerencją czy wręcz symboliczną opresją.

Ewa Beyer-Formela, Las
Od 30 października 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 29 października 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Grażyna Tomaszewska-Sobko
Gdańska Galeria Miejska
Gdańsk

Dodaj komentarz