digital_ia / re_manufact / How much old is a new?

digital_ia to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów. Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Zaproszeni na digital_ia goście to najbardziej prowokujący kreatorzy współczesnej cyberkultury: artyści sztuk wizualnych i digitalnych, naukowcy, medioznawcy, inżynierowie, wizjonerzy sztucznej inteligencji.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia” 15 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia” 15 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzeniu co roku towarzyszy nowa myśl przewodnia, stając się tym samym głównym tematem bieżącej odsłony festiwalu. W ostatnich latach były to: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012). W tym roku ton nadaje: re_manufact.

Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, reprezentujący berliński kolektyw artystyczny ART+COM Studios, składający się z grupy interdyscyplinarnych artystów, architektów, hakerów i projektantów. Zespół tworzy design, architekturę i filozofię światowych marek, instytucji, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni publicznej, m.in.: BMW, Deutche Bank, muzeum Żydowskie w Berlinie, port lotniczy w Singapurze, miast: Tokio, Monachium.

Wystawa główna Re_maunfact odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu, jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną.

Re_manufact jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare” rozwiązania odchodzą w zapomnienie a „nowe” determinują nasze jutro. Podstawowym pytaniem, na które artyści szukają odpowiedzi, jest gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy odnaleźć „stare” i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób, w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.

Re_maunfact odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 5. edycji festiwalu digital_ia. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji Re_manufact. Festiwal, oprócz wystawy głównej, składa się z kilku części, w ramach których odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, debata oraz szereg działań skierowanych do najmłodszych.

Artyści wystawy głównej: Ben Lauber, Ben Lauber, Mark Formanek, Sebastian Baustorf, Universal Interaction, FELD, Brendan Dawes, Christian Graupner, Betty Rieckmann & Michael Helmbrecht, Onformative, Zlatan Filipovic, Susanne Schuda, Matthias Fritsch, Studio Spectral.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej digital_ia 15
re_manufact / How much old is a new?
23 i 24 października 2015 roku
Instytucja Kultury Miasta Szczecin 13muz

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR