digital_ia / re_manufact / How much old is a new?

digital_ia to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów. Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Zaproszeni na digital_ia goście to najbardziej prowokujący kreatorzy współczesnej cyberkultury: artyści sztuk wizualnych i digitalnych, naukowcy, medioznawcy, inżynierowie, wizjonerzy sztucznej inteligencji.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia” 15 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia” 15 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzeniu co roku towarzyszy nowa myśl przewodnia, stając się tym samym głównym tematem bieżącej odsłony festiwalu. W ostatnich latach były to: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012). W tym roku ton nadaje: re_manufact.

Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, reprezentujący berliński kolektyw artystyczny ART+COM Studios, składający się z grupy interdyscyplinarnych artystów, architektów, hakerów i projektantów. Zespół tworzy design, architekturę i filozofię światowych marek, instytucji, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni publicznej, m.in.: BMW, Deutche Bank, muzeum Żydowskie w Berlinie, port lotniczy w Singapurze, miast: Tokio, Monachium.

Wystawa główna Re_maunfact odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu, jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną.

Re_manufact jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare” rozwiązania odchodzą w zapomnienie a „nowe” determinują nasze jutro. Podstawowym pytaniem, na które artyści szukają odpowiedzi, jest gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy odnaleźć „stare” i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób, w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.

Re_maunfact odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 5. edycji festiwalu digital_ia. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji Re_manufact. Festiwal, oprócz wystawy głównej, składa się z kilku części, w ramach których odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, debata oraz szereg działań skierowanych do najmłodszych.

Artyści wystawy głównej: Ben Lauber, Ben Lauber, Mark Formanek, Sebastian Baustorf, Universal Interaction, FELD, Brendan Dawes, Christian Graupner, Betty Rieckmann & Michael Helmbrecht, Onformative, Zlatan Filipovic, Susanne Schuda, Matthias Fritsch, Studio Spectral.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej digital_ia 15
re_manufact / How much old is a new?
23 i 24 października 2015 roku
Instytucja Kultury Miasta Szczecin 13muz

Dodaj komentarz