• 2015-10-22

5 Zmysłów. DYSTANS trwa

Trwa piąta edycja Projektu 5 Zmysłów. DYSTANS realizowana w ramach 3-letniego programu 5 Zmysłów IMAGINARIUM. W październiku i listopadzie odbędą się pokazy spektakli teatralnych dotyczących niepełnosprawności oraz spotkania i dyskusje o teatroterapii, architekturze, a także zjawisku art brut.

„5 Zmysłów. DYSTANS” – plakat, Noriaki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„5 Zmysłów. DYSTANS” – plakat, Noriaki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatralny weekend z dystansem

„Założeniem tegorocznej edycji projektu jest dotarcie do świadomości przeciętnego odbiorcy. Chcemy za pomocą języka teatralnego mówić o problemie izolacji i społecznego dystansu” – zapewniają organizatorzy.

W najbliższych dniach w Poznaniu pokazane zostaną dwa spektakle dotyczące tematyki niepełnosprawności. Stopklatka autorstwa Maliny Prześlugi, zrealizowana we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka, to propozycja nie tylko dla młodzieży gimnazjalnej. Spektakl zostanie pokazany 23 października o godz.10.00 i 24 października o godz. 18.00 w Scenie Wspólnej.

W niedzielę 25 października o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć spektakl Pigmalion. „To ćwiczenie z empatii ekstremalnej. Wczuwamy się w kogoś innego. Nie w postać, ale w jej sposób funkcjonowania w świecie, poruszania się wśród innych, budowania więzi” – mówi Wojtek Ziemilski, reżyser spektaklu.

Spotkania bez dystansu

Ważnym punktem Projektu 5 Zmysłów jest cykl trzech dyskusji pod hasłem Bez dystansu. „Zamiast tradycyjnych wykładów wolimy spotkania z ludźmi aktywnie działającymi na rzecz środowiska niepełnosprawnych” – mówi Paweł Gogołek, producent projektu. Dyskusje odbywać się będą w poznańskiej Dobrej Kawiarni raz na dwa tygodnie. Dotyczyć będą: teatroterapii, architektury, a także zjawiska art brut.

Pierwsze spotkanie (28 października o godz. 17.00) poświęcone będzie tematyce teatroterapii. Gośćmi będą Justyna Wielgus i Ewa Machnio z warszawskiego Teatru 21. „Porozmawiamy o teatrze jako narzędziu terapii i o jego mocy skracania społecznego dystansu. Poznamy tajemnice pracy twórczej z osobami niepełnosprawnymi, wyjaśnimy na czym polega jej specyfika, wymienimy się doświadczeniami” – mówi Zuzanna Głowacka, koordynatorka projektu.

Drugie spotkanie (10 listopada o godz.17.00) dotyczyć będzie kształtowania przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Celem warsztatów Zabaw Plac (5 Zmysłów. DYSTANS) jest zbadanie potrzeb dzieci oraz stworzenie wspólnego miejsca ruchu i zabawy. Autor warsztatów Cezary Czemplik razem z Anną Komorowską z krakowskiej Pracowni K. opowiedzą o najistotniejszych aspektach projektowania przestrzeni integracyjnej.

Ostatnie spotkanie (18 listopada o godz. 17.00) dotyczyć będzie Outsider Art i Art Brut uważanych za nurt sztuki współczesnej. Gośćmi dyskusji będą Rafał Jęczmyk oraz Małgorzta Szaefer z Galerii TAK. „Będziemy rozmawiać o sztuce niewymuszonej, o czystej potrzebie tworzenia, ale także o rozwoju tego nurtu sztuki na rynku europejskim” – mówi Zuzanna Głowacka.

Kalendarium

  • 23 października, godz. 10.00, Scena Wspólna – spektakl Stopklatka w reż. Ł. Chrzuszcz
  • 24 października, godz. 18.00, Scena Wspólna – spektakl Stopklatka w reż. Ł. Chrzuszcz
  • 25 października, godz. 19.00, Sala Wielka CK Zamek – spektakl Pigmalion w reż. W. Ziemilski
  • 28 października, godz.17.00, Dobra Kawiarnia – spotkanie z J. Wielgus i E. Machnio z Teatru 21
  • 10 listopada, godz.17.00, Dobra Kawiarnia – spotkanie z Anną Komorowską z Pracowni K.
  • 18 listopada, godz.17.00, Dobra Kawiarnia – spotkanie z R. Jęczmykiem oraz M. Szaefer z Galerii TAK

5 Zmysłów. DYSTANS
Od 23 października do 18 listopada 2015 roku
Poznań

Dodaj komentarz