Skoczylas w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę monograficzną, której bohaterem jest Władysław Skoczylas. Prezentuje ona bogaty dorobek twórczy artysty oraz intensywną działalność na niwie życia artystycznego II RP. Wystawa potrwa do 7 stycznia.

Władysław Skoczylas, „Taniec zbójników”, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Skoczylas, „Taniec zbójników”, Muzeum ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród dzieł zgromadzonych na wystawie znalazły się przykłady malarstwa olejnego, liczne akwarele i grafiki, w tym przede wszystkim duży wybór drzeworytów, a także projektowane przez artystę tkaniny. Prezentacji dzieł sztuki towarzyszą zdjęcia, dokumenty i pamiątki rodzinne oraz elementy wyposażenia pracowni graficznej Skoczylasa.

Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego. Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował. Wystawa pokazuje blisko 200 prac, reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe – pisze Maryla Sitkowska, kuratorka wystawy.

Władysław Skoczylas (1883–1934)
Od 20 września 2015 roku do 7 stycznia 2016 roku
Kurator wystawy: Maryla Sitkowska
Współpraca kuratorska: Seweryn Kuter
Muzeum Nadwiślańskie
Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz