Bitwa o kulturę. #przyszłość

Pod koniec października ukaże się zbiór rozmów Romana Pawłowskiego Bitwa o kulturę. #przyszłość.

Roman Pawłowski, „Bitwa o kulturę. #przyszłość” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Roman Pawłowski, „Bitwa o kulturę. #przyszłość” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Horyzontem, który wyznacza nasze poszukiwania, jest rok 2045. Perspektywa stosunkowo bliska, jak na futurologię, a jednocześnie odległa, jeśli wziąć pod uwagę przyspieszenie technologiczne i tempo zmian cywilizacyjnych. Ustalając dystans czasowy na 30 lat, chciałem, aby prognozy i przewidywania obejmowały aktywne życie zawodowe moich rozmówców i rozmówczyń, abyśmy snując fantazje, starali się wyobrazić w nich siebie. […]

Pomieszczone w tej książce prognozy nie są po to, aby wywołać lęk przed #przyszłością, ale by uruchomić refleksję na temat możliwych scenariuszy dla Polski, Europy, świata. William Gibson, twórca gatunku cyberpunk, który m.in. opisał Internet na długo przed jego powstaniem, twierdził, że #przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona. Kultura może nam pomóc ją dostrzec, ale to od nas będzie zależało, co z tą wiedzą zrobimy.

Ze wstępu autora

Roman Pawłowski (1965) – krytyk teatralny, literacki, telewizyjny i filmowy, publicysta. Zawodowo związany z „Gazetą Wyborczą” jako redaktor działu kultury, wykładał też m.in. w Szkole Laboratorium Dramatu w Warszawie. Autor dwóch antologii polskiego dramatu współczesnego: Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne (2003) i Made in Poland (2006) oraz leksykonu New Polish drama. Polish drama in the face of transformation (2008).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Roman Pawłowski, Bitwa o kulturę. #przyszłość
Premiera: 30 października 2015 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Teatr Stary w Lublinie

Dodaj komentarz