• 2015-10-21

Zostań. Zostań | Michał Borczuch / Antoni Beksiak / Marcin Masecki

To kolejny, trzeci już, spektakl Michała Borczucha z udziałem dzieci z szamocińskiego domu dziecka i z Teatru Stacja Szamocin. Punktem wyjścia dla reżysera jest twórczość Gustava Mahlera, w tym między innymi jego liryczne pieśni Kindertotenlieder do słów Friedricha Rückerta. Premiera podczas POP UP w Krakowie.

„Zostań. Zostań”, reż. Michał Borczuch, fot. Łukasz Popielarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zostań. Zostań”, reż. Michał Borczuch, fot. Łukasz Popielarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Epizody muzyczne, będące przetworzeniem Mahlerowskiego materiału, do szamocińskiego przedstawienia skomponował Marcin Masecki, któremu szczególnie bliskie jest przetwarzanie muzyki późnego romantyzmu, traktowanego krytycznie jako historyczny język dźwiękowy. Nad dramaturgią muzyczną spektaklu czuwał Antoni Beksiak, który przeprowadził z dziećmi warsztaty z zakresu sztuki dźwięku. To właśnie podczas pracy z dziećmi zostałą stworzona muzyczna narracja spektaklu (sonosfera), na którą składają się między innymi efekty wokalne, dźwięki wytworzone przez różnego rodzaju przedmioty i elementy nagrań terenowych.

Zostań. Zostań. jest próbą przełamania schematu dotychczasowych moich projektów z dziećmi z Szamocina. Projektów, w których dzieci w mniejszym lub większym stopniu była animowane na scenie przez aktorów (Krzysiek Zarzecki, Marta Ojrzyńska, Ania Kłos-Kleszczewska), a spektakl był pokazem efektów pracy warsztatowej. Teraz osiągnęły już‚ dorosłość bycia na scenie – większość sytuacji nie tylko jest przez nie wymyślona ale też samodzielnie prowadzona. Nie obowiązuje tu zasada (obecna w poprzednich odsłonach) pokazywania czegoś widzom, ale budowanie wymyślonych sytuacji tu i teraz zgodnie z poczuciem rytmu grupy, lekceważąc oczekiwania publiczności. Pomaga nam w tym muzyka – mówi Michał Borczuch.

Reżyseria: Michał Borczuch
Kompozytor: Marcin Masecki
Dramaturgia muzyczna: Antoni Beksiak
Scenografia: Dorota Nawrot, Michał Borczuch, Aleksandr Prowaliński, Krzysztof Zarzecki
Występują: Marlena Cholewa, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Małgorzata Peksa, Weronika Popkowska, Daria Rakowska, Amelia Szymanowska, Marlena Szymanowska, Mateusz Szymanowski, Kacper Wysocki, Maxym Ścigała, Dagmara Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Krzysztof Zarzecki, Tadeusz Zarzecki
Muzycy: Sławomir Czapla, Jacek Rubczak, Marcin Semrau

Zostań. Zostań.
Pokazy: 20, 21 października 2015 roku
Teatr POP UP, Kraków

Dodaj komentarz