• 2015-10-21

Spotkanie z węgierską artystką Krisztiną Erdei

22 października odbędzie się spotkanie z Krisztiną Erdei, podczas którego zaprezentuje zdjęcia zrobione na przełomie sierpnia i września na granicy węgiersko-serbskiej oraz w obozie dla uchodźców w Röszke na Węgrzech. Krisztina Erdei jest jedną z trzech artystek uczestniczących w wystawie Subiektywne dokumentalistki.

Krisztina Erdei – fotografia (źródło: materiały prasowe)

Krisztina Erdei – fotografia (źródło: materiały prasowe)

W swoich pracach Erdei rejestruje próby dostosowania się, spełniania norm i podporządkowania się utartym wzorcom społecznym, które są narzucane przez otoczenie. Wskazuje na mimetyzm jako nieunikniony w codziennym życiu, ale często nieudany. Artystka zwraca uwagę, że nasze zachowania i reakcje są w wyniku różnych mechanizmów pozbawiane wolności i niezależności. Fotografie Erdei prezentują sceny, które na co dzień umykają naszej uwadze, dopiero zatrzymane w kadrze okazują się znaczące i znajome.

Spotkanie poprowadzi Sylwia Wieczeryńska – dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej i członek Stowarzyszenia 9/12. Z wykształcenia filolożka, z zamiłowania fotografka. Koordynatorka projektu Dziew/czyny. Jedna z inicjatorek festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto. Otrzymała wyróżnienie w akcji Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi”.

Krisztina Erdei (ur. 1977 w Segedynie, Węgry) ukończyła filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Segedynie, studiowała także teorię filmu i edukację wizualną na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE). Założycielka i członek Lumen Photography Foundation istniejącej od 2002 r.

Krisztina Erdei | Subiektywne dokumentalistki
22 października 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Arenał
Białystok

Dodaj komentarz