• 2015-10-21

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Od 24 do 26 października we Wrocławiu (w Teatrze PWST) odbędą się 49. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Tym razem – w części międzynarodowej – zobaczymy aktorów z Litwy, Słowacji Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

49. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

49. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie, jak co roku, Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego – Filia we Wrocławiu, podczas którego odbędą się premiery spektakli według tekstów Tadeusza Różewicza w wykonaniu Wiesława Komasy i Krzysztofa Gordona oraz promocja nowszej publikacji z serii Czarna Książeczka z Hamletem. W pierwszym dniu Spotkań będzie można zobaczyć dwa głośne monodramy w wykonaniu Jacka Poniedziałka i Kamila Maćkowiaka.

Do części międzynarodowej organizatorzy zaprosili aktorów z czterech krajów: Pipa Uttona z Wielkiej Brytanii, Aleksandra Rubinovasa z Litwy, Jurija Nevgemonnyja z Ukrainy i Petera Cizmara ze Słowacji. Każdy ze spektakli zagranicznych opowie o wyrazistych postaciach historycznych: Winstonie Churchillu, Józefie Stalinie, Johannie Wolfgangu von Goethe czy literackich – jak Makbet.

Polski teatr jednego aktora będzie miał reprezentację w trzech pokoleniach. W pierwszym dniu zaplanowano spektakle aktorów, których monodramy cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – Kamila Maćkowiaka i Jacka Poniedziałka. Trzeciego dnia w ramach Dnia PWST Filia we Wrocławiu zostaną pokazane: nowy spektakl Agaty Kucińskiej Exodus, etiudy studentów PWST (Wydział Aktorski i Lalkarski) oraz premierowe spektakle zrealizowane na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza, czyli Różewiczogranie w wykonaniu Wiesława Komasy i spektakl Śmieszny staruszek z Krzysztofem Gordonem w roli głównej.

Po spektaklu Wiesława Komasy odbędzie się promocja trzynastej publikacji z serii Czarna Książeczka z Hamletem zatytułowanej WĘDROWANIE… Jednoosobowy teatr Wiesława Komasy autorstwa Katarzyny Flader-Rzeszowskiej.

Łącznie we Wrocławiu zostanie zaprezentowanych 21 spektakli, które będzie można zobaczyć bezpłatnie.

16. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku obejmie pięć miast: Bolesławiec (27 października), Jawor (27 października), Legnicę (27 października), Oławę (27 października) i Wałbrzych (23 października).

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół

49. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora
Od 24 do 26 października 2015 roku
Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
ul. Braniborskiej 59

Dodaj komentarz