Przejście przez sztukę

Artyści coraz częściej prezentują swoją twórczość w miejscach tętniących życiem, takich jak osiedlowe podwórka czy parki. Idea „sztuki bliżej ludzi” przyświeca także organizatorom plenerowej akcji malarskiej Przejście, której celem było stworzenie muralu w otoczeniu wrocławskiej Galerii TYC ART Brama Przejściowa.

Galeria TYC ART Brama Przejściowa, Wrocław, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria TYC ART Brama Przejściowa, Wrocław, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pośród kultowych neonów przy ulicy Ruskiej malarze spotkali się z przypadkowymi przechodniami, aby razem urzeczywistniać koncepcję rewitalizacji zaniedbanych fasad. Partnerem projektu została firma Baumit, która po raz kolejny zaangażowała się w akcję upiększania krajobrazu miejskiego.

Galeria TYC ART Brama Przejściowa to przestrzeń otwarta dla każdego, kto pragnie zrealizować swoje artystyczne wizje. Dlatego poza licznie organizowanymi wystawami, Pracownia stała się miejscem spotkań początkujących artystów i amatorów sztuki, swoistą kuźnią talentów. Promując świadomy udział w kulturze, Galeria zaprasza także do udziału w wydarzeniach, które mają uwrażliwiać wrocławian na sztukę.

Przykładem takich działań jest projekt Przestrzeń, w ramach którego stworzony został mural, podnoszący wartość estetyczną podwórka Zaułka Ruska od strony ul. św. Antoniego i w Bramie Przejściowej. Założeniem akcji, która rozpoczęła się wraz z końcem września i była kontynuowana na przestrzeni dwóch kolejnych tygodni października, było wykorzystanie istniejących już elementów malarskich, takich jak graffiti, oraz wkomponowanie w otoczenie nowych impresji artystycznych. Aby nie ograniczać wyobraźni i kreatywności uczestników, w trakcie realizacji projektu postawiono na improwizację. Dzięki temu w miejscu leżącym na tzw. Szlaku Czterech Świątyń powstała graficzna opowieść, której twórcą mógł stać się każdy wrocławianin.

Partnerem akcji została firma Baumit. W ramach wspieranych przez firmę Baumit w latach 2006–2012 akcji Muralia oraz Stop przemocy na wielu wrocławskich kamienicach powstały efektowne malowidła ścienne, które znakomicie wpisały się w tkankę miejską, uatrakcyjniając krajobraz stolicy Dolnego Śląska.

Przejście przez sztukę
Od października 2015 roku
Galeria TYC ART Brama Przejściowa
Wrocław

Dodaj komentarz